KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Musíme zabránit tomu, aby se nám nadále rozevíraly sociální nůžky
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Musíme zabránit tomu, aby se nám nadále rozevíraly sociální nůžky

Přidáno 14. 2. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Protesty ve Francii i připravovaná důchodová reforma. I to byla témata pořadu 360° CNN Prima News, v němž debatoval europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský spolu s místopředsedou poslaneckého klubu ANO Alešem Juchelkou.

Podle lidoveckého europoslance je třeba zařadit českou debatu o důchodech do evropského kontextu. „Toto téma nerezonuje jen v České republice. Byl jsem například ve Švédsku, kde se předávalo předsednictví, a ta debata probíhá samozřejmě i tam. Až bude náš návrh připraven, bude samozřejmě primárně projednán s opozicí. Toto není návrh, který by měl být zrušen příští vládou, ať už ji tvoří kdokoli. Měl by naopak zabezpečit udržitelné hospodaření s veřejnými financemi a zajistit důchodcům odpovídající důchod. Musíme zabránit tomu, aby se nám nadále rozevíraly sociální nůžky,“ řekl na úvod Tomáš Zdechovský.

Řeč přišla také na protesty Francouzů proti zvyšování věku odchodu do důchodu. „Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost žít ve Francii, vím, že je Francie příliš sociálním, někdy až socialistickým státem. Velmi silné odbory tam dokážou dostat do ulic až stovky tisíc lidí, kteří protestují proti jakékoli změně, která by mohla pomoct k řešení napjaté rozpočtové situace. Francie na tom také není dobře. Pokud neudělá reformu důchodového systému, mohla by se dostat do obrovských dluhů. Tohle si prezident Macron určitě uvědomuje. My v České republice nyní na rozdíl od Francie nejednáme o návrhu, ale o možnostech, které mají teprve k nějakému návrhu vést. Myslím, že Češi si velmi dobře uvědomují, že je třeba najít nějakou změnu systému. Pokud nic neuděláme, bude v roce 2050 dluh na důchodovém systému 300 miliard korun. To je něco, co žádná zodpovědná politická strana nechce dopustit. My tomu dnes musíme čelit a udělat maximum pro to, aby opravdu k tomuto zadlužení našich dětí nedošlo,“ podotkl Tomáš Zdechovský.

Více zde.

kategorie Z médií