KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Musíme hledat další způsoby, jak dostat plyn do České republiky
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Musíme hledat další způsoby, jak dostat plyn do České republiky

Přidáno 20. 6. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), poslanec Evropského parlamentu, se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil ohledně vládních plánů na řešení nedostatku plynu. Poté okomentoval také to, jak chce vláda naložit s dividendami a nerozděleným ziskem ČEZu.

Europoslanec vzkázal občanům, že vláda problémy s dodávkami plynu inenzivně řeší. „Moskva je s námi v obchodní válce a my nemáme přímý kontrakt s žádným dodavatelem plynu. Vláda Petra Fialy se proto bude snažit vyjednat, aby Česká republika byla součástí nějaké širší skupiny států Evropské unie, které si vyjednají dlouhodobý kontrakt. Zákon nabídky a poptávky momentálně nefunguje, protože Moskva využívá války na Ukrajině k tomu, aby paniku na trhu ještě víc podporovala. Například když pouští méně plynu, a tím vlastně zvedá cenu. Musíme proto hledat ještě další způsoby, jak dostat plyn do České republiky," upozornil.

A vyjádřil se také ohledně vyplacení dividend a nerozděleného zisku z ČEZ. „V současné době prodáváme elektřinu přes burzu v Lipsku a ona se nám sem vrací za výrazně vyšších cenových podmínek. Já si myslím, že řešit tuto kizi vyplacením dividendy nebo nerozděleného zisku z ČEZ v příštím roce je pozdě. Je to i otázka, kterou budeme teď diskutovat s kolegy z koaličních stran v souvislosti se sektorovou daní. Já si myslím, že energetika jako celek potřebuje nějakou změnu koncepce," dodal.

Více zde.

kategorie Z médií