V Libyi působí ruští Wagnerovci, proto Evropě nesmí být lhostejné, co se děje v jejím nejbližším okolí. O tom je přesvědčený europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Blíže se o tom rozepisuje na webu Neviditelný pes. Jedním z aktuálních témat evropských voleb je bezesporu ilegální migrace. Libye je země, která slouží jako jedna z hlavních tras pro migraci, čehož využívají právě Wagnerovci.
Wagnerovci působí dál
Existuje problém výrazně přesahující libyjské hranice. Už několik let působí v Libyi soukromá armáda známá jako Wagnerovci, dříve vedená Jevgenjem Prigožinem, který loni v srpnu zahynul za velmi zvláštních okolností při pádu letadla. Vzhledem ke svému „soukromému“ charakteru Rusko často využívalo tyto ozbrojence na svoji špinavou práci, aby mohlo v případě jakéhokoli problému dát od jejich aktivit ruce pryč. Prigožinova smrt ale v žádném případě neznamenala konec činnosti jeho jednotek, které zde pomáhaly šířit ruský vliv. Ve své činnosti pokračují i po smrti svého vůdce. Moc nad nimi převzalo přímo Rusko, které nyní provádí operace Wagnerovy skupiny v Libyi pod přímou kontrolou Hlavního ředitelství Generálního štábu ruských ozbrojených sil (GRU) a nyní jsou součástí ruského Afrického sboru, který spadá pod ruské ministerstvo obrany. Není náhoda, že měsíc předtím, než zahynul při leteckém neštěstí, bylPrigožin spatřen na summitu Rusko-Afrika v Petrohradě. Šlo o jednu z mnoha ukázek toho, jak Moskva využívala žoldnéřskou skupinu jako nástroj k prosazování svého vojenského vlivu v Africe.
Rusko jako spojenec
Polní maršál Chalífa Haftar z Libyjské národní armády také udržuje kontakty s Ruskem, aby získal výcvik speciálních jednotek výměnou za zvýšenou ruskou přítomnost v Libyi. Ruská rozvědka GRU připravuje v Libyi důležité strategické hry prostřednictvím vojenských operací. Cílem je získat vliv ve Středomoří právě i na úkor Evropy. Celkově nestabilní situace nabízí od roku 2018 cestu k posílení ruského vlivu v zemi bohaté na ropu. Vedle toho už se ruské jednotky Wagnerovců angažovaly v několika zemích subsaharské Afriky, jako jsou Madagaskar, Mali, Mosambik, Středoafrická republika nebo Súdán, a to nejen vojensky, ale i ekonomicky a politicky.
Wagnerovci hýbají migračními toky do Evropy
Vlivem Wagnerovců dokázalo Rusko uplatňovat svůj vliv i ve velké části Afriky. Není divu, že již dříve obvinil italský ministr obrany Guido Crosetto z rozdmýchávání migrační krize v Evropě ozbrojenou skupinu Wagnerovců působící i v řadě dalších afrických zemích. Prohlásil, že „exponenciální nárůst migračních vln z Afriky je v nezanedbatelné míře součástí jasné strategie hybridní války, kterou používá Wagnerova skupina, jež využívá svůj značný vliv v některých afrických zemích.“
Více zde.