KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Krvavé diamanty. Musíme ochromit rozbujelou ruskou kleptokracii, jen tak
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Krvavé diamanty. Musíme ochromit rozbujelou ruskou kleptokracii, jen tak zastavíme válku na Ukrajině

Přidáno 1. 6. 2023
Ilustrační foto
Forum 24

Kleptokracie je systém, v němž vládnoucí elity využívají vysoké politické moci k osobnímu prospěchu prostřednictvím korupce. Je v rozporu s demokracií a podporuje nerovnost. Rusko pod vedením Vladimira Putina funguje na tomto systému dlouhá léta.

Jedním z významných zdrojů financování ruské kleptokracie je stále vývoz nebroušených drahokamů. Podle údajů Observatory of Economic Complexity získalo Rusko z vývozu diamantů v roce 2021 přes 100 miliard korun a bylo tak osmým největším exportérem diamantů na světě. Mezinárodní pracovní skupina pro ruské sankce navrhla zařadit společnosti Alrosa a Grib Diamonds na seznam sankcionovaných subjektů EU, uvalit individuální sankce na jejich nejvyšší vedení a zavést zákaz dovozu všech ruských diamantů.

Proti tomuto zákazu se však staví některé země EU v čele s Belgií, která z prodeje ruských diamantů inkasuje nemalé peníze. Odpůrci „evropského“ zákazu argumentují tím, že sankce musí být uvaleny globálně, ne pouze v rámci EU. Pak totiž nemají význam. Obávají se přesunu na jiné trhy a také obcházení sankcí, což je jeden z problémů, na který se chtějí lídři EU zaměřit. V předchozích sankčních balíčcích proti Rusku zákaz neprošel a v aktuálně projednávaném jedenáctém balíčku stopka pro ruské diamanty do Evropy, zdá se, také nehrozí.

Více zde.

kategorie Z médií