KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) k předsednictví: Bezpečnost na prvním místě. Musíme vyjednat dostatek ply
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) k předsednictví: Bezpečnost na prvním místě. Musíme vyjednat dostatek plynu pro EU

Přidáno 18. 7. 2022
Ilustrační foto
eurozpravy.cz

Česko už dva týdny předsedá Radě Evropské unie, v jejím čele bude do konce letošního roku, který je velmi turbulentní. Prioritou číslo jedna proto musí být bezpečnost, ať už energetická, potravinová nebo vojenská, zdůrazňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Kolegům tohle téma sám předem zdůrazňoval.

Co považujete za priority právě započatého českého předsednictví?
Hlavní prioritou je bezesporu bezpečnost, ať už se jedná o energetickou, potravinovou či vojenskou. Česká vláda správně reflektovala aktuální situaci a přizpůsobila tomu i své cíle. Bude důležité pokročit ve vyjednávání o poválečné obnově Ukrajiny, ale také o zajištění energetické nezávislosti a odstřihnutí se jednou provždy od ruského plynu.

Mohl jste nějak poradit se stanovením priorit? Patříte mezi výrazné tváře jedné z vládních stran, navíc jste europoslancem, takže o dění v Bruselu víte jistě více, než politici, kteří se jinak pohybují převážně na tuzemské scéně.
Od začátku jsem na jednáních předsednictva KDU-ČSL opakoval slovo bezpečnost, že to musí patřit mezi absolutní priority. Musím říct, že jsme to viděli všichni stejně.

Potkal jsem se i s ministrem Bekem a dalšími vládními členy, se kterými jsme řešili všechny tyto záležitosti. Na prioritách panoval konsenzus, samozřejmě se ještě musí brát v potaz francouzské předsednictví, na které navazujeme, a také to švédské, jež bude po nás. Válka na Ukrajině ale priority poněkud změnila a jak Francouzi, tak my jsme na to museli pružně reagovat.

Více zde.

kategorie Z médií