KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Je co slavit!
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Je co slavit!

Přidáno 10. 6. 2024
Ilustrační foto
iDNES.cz

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) již podruhé obhájil mandát poslance Evropského parlamentu. Druhé místo koalice SPOLU vnímá jako úspěch. Nejdůležitější je pro něj být týmovým hráčem a férovým kolegou. „Hrálo se o to, jestli tato vláda ve volbách propadne a jestli koalice SPOLU bude dál fungovat jako dosud. A to se ustát podařilo,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Zdechovský. Bezpečnost je jeho dlouhodobá priorita, věnovat se jí hodlá i nadále.

Na tiskové konferenci bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb jste vyzval k oslavám. Je co slavit?
Rozhodně! Ty volby musíte vnímat v kontextu, o co se skutečně hrálo. A hrálo se o to, jestli tato vláda ve volbách propadne a jestli koalice SPOLU bude dál fungovat jako dosud. A to se ustát podařilo. Až opadnou emoce o mandátech a nemandátech, ten důvod k oslavě rozhodně bude. Vláda ani koalice nepropadla. Já jsem byl od začátku ten, který se snažil promovat spojenectví i do evropských voleb. Kdybychom byli sami, koalice SPOLU by se na vzájemné rétorice mohla výrazně rozbít. Pokud bychom chtěli uspět jako lidovci, museli bychom totiž na rétorice výrazným způsobem přidat.

Připouštěl jste si před volbami váš osobní neúspěch?
Volby jsem bral jako týmovou věc. Pomáhal jsem kandidátům „topky“ i ODS, aby se prosadili a lidi je znali. Rozdával jsem jejich materiály a věšel jejich plachty. A kdybych se do europarlamentu nedostal já, nic bych si z toho nedělal. Mám za sebou neskutečné dva mandáty, které jsem si odpracoval. Určitě bych to tedy nebral úkorně, poblahopřál všem, kteří byli zvoleni, a odešel středem sálu. Udělal jsem maximum pro to, aby tato koalice dál pokračovala. Víte, já jsem demokrat s určitou rodinnou historií. Naše rodina byla perzekvována jak nacisty, tak komunisty a pro mě je demokracie tou nejvyšší hodnotou.

Když už jste sám zmínil, že jste v Evropském parlamentu deset let: neobáváte se určité provozní slepoty?
Něco vám řeknu. V době covidu jsem měl možnost pracovat v nemocnicích a sociálních zařízeních a ten reálný pohled se mi – řekl bych – spíš vrátil. My víme, co je potřeba změnit, a tyto volby nám ukázaly, co je špatně. Bezpečnost a migrace! A jestli to nezměníme, volby budou vyhrávat extremisté a různí populisté. Měli jsme od začátku pravdu, že téma migrace se nesmí nechat extremistům, a sami musíme udělat maximum, abychom my sami byli schopni nabízet řešení.


Více zde

kategorie Z médií