KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Jak pomoci Romům? Půjčíme ti – a ty si postav dům!
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Jak pomoci Romům? Půjčíme ti – a ty si postav dům!

Přidáno 9. 10. 2023
Ilustrační foto
MF Dnes

KOMENTÁŘ: V minulosti jsme zažili mnoho pokusů vyřešit problémy, s nimiž se potýká romská komunita. Prakticky všechny ale skončily fiaskem a většina Romů ve střední a východní Evropě stále živoří. Důsledkem je frustrace jak ze strany většinové společnosti, tak i z řad samotných Romů.

Situace romské komunity se ale nezmění, pokud budeme jen neustále opakovat stejné chyby. Velké naděje proto nyní budí projekt HERO (The Housing and Empowerment for Roma), který jsem pomáhal už v roce 2015 iniciovat spolu se svým slovenským kolegou Petrem Pollákem.

Tento pilotní projekt „Bydlení a posílení postavení Romů“, jak zní jeho český název, je financovaný Evropským parlamentem, řízený Evropskou komisí a realizovaný Rozvojovou bankou Rady Evropy spolu s místními partnery na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku.

Tyto tři země byly vybrány proto, že se v nich romské komunity potýkají s největšími potížemi v EU. Na Slovensku projekt běží, ve dvou dalších zemích se jeho spuštění zpozdilo. V Bulharsku by se měl rozběhnout během podzimu. V Rumunsku se ještě vybírá vhodná lokalita a vše jde zatím velmi pomalu kvůli nedostatku zkušeností.

Více zde.

kategorie Z médií