KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Fico a Orbán rozbíjí jednotu EU
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Fico a Orbán rozbíjí jednotu EU

Přidáno 13. 3. 2024
Ilustrační foto
FinTag.cz

Robert Fico a Viktor Orbán dostávají svou politikou Slovensko a Maďarsko na okraj EU a rozbíjí unijní jednotnu, což nahrává do karet Rusku. I o tom mluví europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v rozhovoru pro FinTag.cz. 

Jak vnímáte ve vztahu k Ukrajině aktuální pozici Slovenska a Maďarska?

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-sociální demokracie) bojuje o své přežití. Vidíme to na krocích, které podniká na národní úrovni. Dosazuje své lidi do klíčových funkcí, aby kontroloval důležité instituce. Spolu s Orbánem pak navenek rozbíjí jednotu EU. Což nahrává do karet Rusku.
 

Předpokládám, že maďarského premiéra Orbána asi také “nepochválíte”? 

Fico a Orbán dostávají své země na okraj EU. A třeba v případě Slovenska to nakonec pocítí slovenští občané. Naprosto souhlasím s krokem vlády Petra Fialy (ODS), která zrušila společné zasedání vlád se Slovenskem. Proč legitimizovat Fica, když se chová jako kolaborant? Vždy jsem ho považoval za pragmatika, který bude něco říkat doma a něco jiného dělat v EU. Teď ale se svou rétorikou zachází příliš daleko.
 

Ale není tu jen Robert Fico či Viktor Orbán. V Americe posiluje Donald Trump, který uvedl, že válku na Ukrajině ukončí do 24 hodin. Máte obavy z toho, že v Americe vyhraje volby Trump?

Vidím to jako problém. Už roky říkám, že Evropa se musí přestat spoléhat ve všem na USA, které nám v maléru vždy pomůžou. Spojené státy to také nebude pořád bavit, tahat nás z bryndy. Trump by byl výhrou pro Putina. Je velmi nepředvídatelný a jeho slova o NATO jsou hrozivá.

Více zde.

kategorie Z médií