KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Přidáno 30. 4. 2024
Ilustrační foto
EuroZprávy.cz

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Máme důkazy o ruském vměšování a manipulaci s online informacemi v mnoha evropských demokraciích. Cíl Ruska i ČLR snad nemusím nijak podrobně vysvětlovat: Podkopat jednak důvěru lidí v demokracii a také demokracii samotnou.

Obě velmoci dlouhodobě útočí na demokratické instituce a stabilitu EU. Musíme si uvědomit závažnost této strategie a postavit se jí se všemi důsledky.

Dlouhodobá hrozba

Aktuálně vzbudila pozornost online zpravodajská platforma s názvem „Voice of Europe,“ která byla rovněž využívána jako součást prokremelské vlivové operace. Hlavním účelem stránky bylo šířit přesvědčení, že mír je možný pouze tehdy, pokud se Ukrajina vzdá práva na svoji obranu. Jedná se ale jen o špičku ledovce.

Vměšování zvláště ze strany Ruska a Číny začalo představovat bezpečnostní hrozbu pro Evropu už dávno před rokem 2022. Obě velmoci k tomu systematicky využívají řadu různých prostředků.

Především vlastní propagandu šířenou po internetu, kterou se obě cizí velmoci snaží různými, aby ovlivnily mínění evropské veřejnosti nebo u ní alespoň vyvolali zmatení a nejistotu pomocí šíření různých protichůdných a lživých informací, jako tomu bylo třeba v případě šíření falešných informací o koronaviru. 

Záměrné šíření tzv. fake news má svůj důvod. Tweety obsahující nepravdivé informace se na Twitteru dostanou k 1500 lidem šestkrát rychleji než pravdivé tweety.

Více zde

kategorie Z médií