KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa se bez spolupráce se Saúdskou Arábií neobejde
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa se bez spolupráce se Saúdskou Arábií neobejde

Přidáno 1. 8. 2022
Ilustrační foto
info.cz

KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO | Francouzský prezident Emmanuel Macron hostil ve čtvrtek večer v Paříži na večeři saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Francouzská pracovní večeře byla součástí první cesty korunního prince do EU od vraždy saúdského novináře Chášukdžího v roce 2018, kterou měl údajně nařídit právě Muhammad bin Salmán. Tato brutální vražda Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu vyvolala zcela pochopitelně vlnu pobouření a odsouzení na celém světě. Saúdský korunní princ se v té době stal mezinárodním vyvrhelem a západní lídři se předháněli v rušení schůzek s ním.

To vše už je ale nyní minulost. Přestože se ani tato návštěva neobejde bez kontroverzí, postoje západních představitelů se v průběhu posledních několika měsíců začínají měnit. Ukazuje se, že Evropa už nemůže spoléhat na dovoz důležitých surovin z Ruska. Jako vhodná alternativa se za této obtížné situace logicky nabízí Saúdská Arábie, která je spolu s Ruskem jedním ze dvou největších vývozců ropy. Navíc je v zájmu Evropy v neklidném regionu vyvážit vliv silně nevyzpytatelného Erdoğanova Turecka a Íránu, který vůči Západu vystupuje otevřeně nepřátelsky.

Postoj se proto mění i na druhé straně Atlantiku. Začátkem tohoto měsíce americký prezident Joe Biden upustil od svého ujištění z prezidentské kampaně v roce 2020, že se s 36letým saúdským princem nesetká. Nedávné setkání saúdského prince s prezidentem USA můžeme považovat za další potvrzení mimořádných kroků nutných v mimořádně složité době. Ještě před ním se už letos v březnu setkal s Muhammadem bin Salmánem britský premiér Boris Johnson a vyzýval Saúdskou Arábii ke zvýšení ropné produkce.

Více zde.

kategorie Z médií