KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa musí využít úpadek ruského vlivu ve střední Asii ve svůj prospěch
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa musí využít úpadek ruského vlivu ve střední Asii ve svůj prospěch

Přidáno 21. 12. 2023
Ilustrační foto
Forum 24

Střední Asie rozhodně nepatří mezi oblasti často zmiňované v evropských médiích. V současné době by si však zasloužila mnohem větší pozornost, protože její politická i ekonomická relevance postupně stoupá. Navíc podíváme-li hlouběji do historie, zjistíme, že fenomén Střední Asie coby významného regionu není ničím novým. Její geografická poloha ji k tomu ostatně přímo předurčuje. Není náhodou, že už ve starověku územím procházela hedvábná stezka, která spojovala Čínu s oblastí Středomoří, potažmo celou tehdy civilizovanou částí Evropy.

Great Game
Centrální Asie tedy byla až do doby zámořských plaveb spojnicí mezi Dálným východem a Evropou. V 19. století se oblast stala součástí tzv. Great Game, v níž spolu o vliv soupeřily dvě významné světové velmoci té doby – Velká Británie a Rusko.

I po rozpadu SSSR považoval Kreml tu část střední Asie, která dříve patřila Sovětskému svazu, tedy státy Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán, za svůj zadní dvorek. To se ale mění. Ve 21. století začal strategický význam této oblasti opět růst a ruský vliv přestal být samozřejmostí.

Vedle Ruska o vliv v regionu začala soupeřit také Čína. Také pro EU jako celek představuje Střední Asie oblast velkých příležitostí. Za současné nelehké situace můžeme vnímat jako velmi povzbudivé, že Evropa už dokázala některé z nich využít.

Více zde.

kategorie Z médií