KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Dotace Agrofertu šly z českého rozpočtu, noví ministři by je měli chtít
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Dotace Agrofertu šly z českého rozpočtu, noví ministři by je měli chtít vrátit

Přidáno 11. 2. 2022
Ilustrační foto
Forum 24

Europoslanec Tomáš Zdechovský se ve čtvrtek zúčastnil zasedání Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, kde byla schválena Zpráva o víceletém finančním rámci na období 2021–2027: boj proti oligarchickým strukturám a ochrana finančních prostředků EU před podvody a střety zájmů. Ta nyní poputuje do Evropského parlamentu. Týká se konkrétně i bývalého premiéra Andreje Babiše a Zdechovský, který se dlouhodobě zabývá problematikou střetu zájmů, vysvětluje, co bude očekávané schválení tohoto usnesení znamenat.

Co znamená schválení zprávy na Výboru pro rozpočtovou kontrolu?
Jde o jasný signál všem oligarchům, kteří chtějí kombinovat politickou, ekonomickou a mediální moc, že europoslanci chtějí po Evropské komisi a po členských státech, aby se tímto problémem začaly zabývat a připravily legislativu a opatření, aby to nebylo možné. Aby do politiky nechodili miliardáři upravovat zákony tak, aby se z nich stávali multimiliardáři. Politika má sloužit například k tomu, aby se zastávala lidí v sociální nouzi nebo řešila problémy těch, kteří jsou nejzranitelnější, ne naopak.

Co bude s dokumentem dál?
Tato zpráva jde 14. března na plénum europarlamentu. Pokud ji schválí, a já věřím, že ano a že půjde o více než 400 či 500 poslanců, vyšleme jasný signál členským státům i Evropské komisi, aby se řídily seznamem opatření, která jsme již dříve navrhli. To znamená, aby byly sledovány firmy a jejich propojení, aby nemohlo docházet k tomu, že zatímco některé organizace jsou při získávání dotací omezovány, tak oligarchové ve všech zemích čerpají neskutečné množství dotací. Dělají, že  konkrétní společnosti nejsou jejich, mají sídla na Kypru a v dalších zemích.

Budeme chtít, aby bylo evidentní, kdo je konečným vlastníkem konkrétních společností, aby skončily offshory a aby nebylo možné tímto způsobem schovávat majetek. Chceme, aby opravdu začala Evropa být daleko striktnější a aby bylo jasné, ke komu prostřednictvím dotací peníze daňových poplatníků plynou. Nemůžeme je posílat do černých schránek miliardářů.

Více zde. 


 
kategorie Z médií