KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Chování francouzských protestujících je neakceptovatelné
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Chování francouzských protestujících je neakceptovatelné

Přidáno 1. 2. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

O protestech francouzských zemědělců, které přímo zasahují i dopravce a řidiče kamionů z České republiky, se rozpovídal Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v rozhovoru pro FORUM 24. Podle něj je chování protestujících, ale i vlády a police nepřípustné a problémem se hodlá zabývat v Evropském parlamentu. 

Vy na sociálních sítích zveřejňujete videa a fotografie, na kterých je vidět, že protestující ve Francii blokují naše i jiné evropské dopravce, někteří ničí nefrancouzské zemědělské produkty, poškozují kamiony a napadají řidiče. Jste s nimi v kontaktu?
Jsme v kontaktu s řidiči, logistickými společnostmi i obchodními řetězci, všichni nás od pátku informují o situaci. Říkají nám, co se jim stalo, začali posílat svá videa a fotky a prosili nás o pomoc. Řada řidičů tam prostě uvízla. Včera mi zrovna volal řidič, který si nevzal inzulinovou kazetu, je tam uvězněný a nemůže odejít od kamionu. Ozývají se řidiči, kteří byli vytaženi z kamionů a požádáni, aby otevřeli zadní návěs, a následně jim byly vyházeny palety ven a zboží rozřezáno nebo jinak poškozeno. Některé zablokovali na několik hodit a nemohli vůbec projet.
 
Může s tím něco udělat naše vláda?
Ministr zemědělství Marek Výborný se obrátil na svůj francouzský protějšek, ministra Marca Fesneaua, který mu sdělil, že je to ostuda a že tamní vláda bude dělat maximum proto to, aby policie zasáhla. Jenže zkušenost je taková, že policisté si vše jen fotí a nikdo z nich nezasahuje. To je ten důvod, proč i nadále křičíme. Už v sobotu mi bylo řečeno, že v neděli mají protesty skončit. V pondělí zemědělcům francouzská vláda ustoupila, dneska je středa a žádné protesty neskončily. Ještě dnes ráno jsem měl telefonát od kamioňáka, který říkal, že protesty stále jsou a že tam zdržují dopravu. Prý má strach, jelikož veze čerstvé zboží, zda mu ho vůbec převezmou.
 
Více zde.

kategorie Z médií