Tempo růstu cen potravin v Česku zpomaluje. V červenci meziročně na 9,5 %, v červnu to bylo 12 %. Potravinová inflace v Česku se tak dostala pod tempo růstu cen jídla v celé Evropské unii. Koncem minulého roku to přitom bylo naopak. Hostem pořadu 90‘ ČT24 byl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Zvýšení cen nemůžeme na nikoho svádět, i když bych mohl dnes nastoupit s populistickou vlnou a argumentovat zisky potravinářského holdingu Agrofert. Neudělám to, protože hlavním důvodem inflace bylo vypuknutí války na Ukrajině, a to společně se spirálou, která byla roztočena již před volbami do Poslanecké sněmovny. Důsledkem výdajů státu a pumpování peněz do ekonomiky bylo to, že šly ceny nahoru. V současné době se situace postupně stabilizuje. Jsem rád, že kroky vlády, ale především České národní banky, která je za inflaci odpovědná, se ukazují jako velmi dobré. Pevně věřím, že na konci roku už bude situace zcela stabilní a budeme hovořit o inflaci na úrovni kolem 5 %, možná nižší,“ uvedl Tomáš Zdechovský.
Plošné zastropování cen energií pro velké firmy bylo podle lidoveckého europoslance nezbytné. „Jinak to ani nešlo. Pokud chceme pomoct rychle, není jednoduché vyselektovat určité společnosti a říct, že pomůžeme jen někomu. To může být velmi snadno napadnutelné u soudu. U řady takových pomocí navíc musíte mít schválení Evropské komise. Ta přitom velmi důsledně dbá na to, abychom nepoškodili trh a abychom tím, že pomůžeme někomu v rámci České republiky, na jednotném trhu neznevýhodnili jiné společnosti. Je také třeba říct, že stropy, které vláda u energií nastavila, již nebyly využívány. Od poloviny prosince jde cena energií a plynu výrazným způsobem dolů, takže firmy již dnes za zastropované ceny nenakupují. Zastropování bylo reakcí na krizovou situaci. Nyní si myslím, že je spíše potřeba stabilizovat trh,“ doplnil Zdechovský.
Více zde.