KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Bezpečnost a migrace - to jsou zásadní témata, kterými se musíme zabývat
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Bezpečnost a migrace - to jsou zásadní témata, kterými se musíme zabývat

Přidáno 28. 5. 2024
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Mezi klíčová témata, která se často skloňují v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu, bezesporu patří bezpečnost a migrace. Proč a v čem jsou tato témata důležitá představuje lídr lidovců na kandidátce Spolu do eurovoleb Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Jakému tématu byste se chtěl v europarlamentu věnovat? A proč?
Dlouhodobě se věnuji třem důležitým tématům, ve kterých chci pokračovat. Za prvé je to bezpečnost. V posledních letech vidíme, že evropská bezpečnost není samozřejmostí, je třeba se o ni starat. Evropa bohužel v tomto tématu zaspala. Válka na Ukrajině byl silný budíček a teď se pracuje na vytvoření nových obranných a bezpečnostních programů, jako je například EDIP, EDIRPA, ASAP atd., které ovlivní budoucnost evropské bezpečnosti na roky dopředu. Za druhé je to migrace. I přesto, že byl schválen migrační pakt, tak migrace je a bude velkým tématem. Chtěl bych se podílet na revizi tohoto paktu a pak pracovat na nastavení návratové politiky, kterou pakt vůbec neřeší. Za třetí je to ochrana spotřebitele. Je důležité si uvědomit, že evropské peníze jsou naše peníze, které každý z nás platí na daních. Musíme kontrolovat jejich tok, aby náhodou neskončily u nějakého oligarchy.

Co považujete za hlavní výzvy, kterým bude EU čelit během příštích pěti let?
Bezpečnost a migraci. Válka na Ukrajině ukázala na vojenskou nepřipravenost Evropy. Evropská unie může udělat hodně pro svoji bezpečnost, i když to samozřejmě není její primární poslání – na to tu máme NATO. V rámci EU můžeme lépe a společně vytvářet obranné systémy, společně a levněji nakupovat potřebné vybavení atd. To jsou věci, kde EU může využít svých koordinačních možností. A pak je to nelegální migrace, která bude v příštích letech narůstat. Jsem skeptický vůči migračnímu paktu a myslím si, že na nápor migrantů není dostatečně připraven. Musíme tak bedlivě sledovat migrační toky a v případě potřeby nastavit tvrdší pravidla.

Více zde.

kategorie Z médií