KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovská (KDU-ČSL): Obrana moravského vína
Zpět

Tomáš Zdechovská (KDU-ČSL): Obrana moravského vína

Přidáno 23. 5. 2023
Ilustrační foto
deník.cz

Jedním z návrhů, jak získat nějaké peníze do státního rozpočtu a přispět ke zlepšení stavu veřejných financí, mělo být zavedení spotřební daně na víno. Ve hře bylo konkrétně zdanění vína tichého, tedy nešumivého.

V současné době na něj totiž platí nulová sazba spotřební daně. Stejně tak je tomu u téměř poloviny států Evropské unie. Argumentem pro zavedení nové spotřební daně bylo, že pokud by se z tichých vín odváděla stejná daň jako ze šumivých, měly tím do státního rozpočtu údajně přibýt čtyři miliardy korun ročně navíc.

Naštěstí se zavedení této daně podařilo zabránit, což můžeme považovat mj. i za velký úspěch KDU-ČSL v rámci vládní koalice. Někteří se možná podivují nad tím, proč návrh vzbudil takový odpor a proč zrovna víno by mělo mít stále výjimku?

Vinaři ušetřeni problémů
Mnohem jasněji budeme mít, pokud vezmeme v úvahu, jak by spotřební daň ovlivnila ceny vína a vůbec postavení českých výrobců vín na domácím trhu. U lahve vína v nynější ceně 100 Kč, což je cenová kategorie, v níž se obchoduje 80 procent vín tuzemského původu, by se dalo předpokládat zdražení o 35 Kč.

Konečná cena by se tedy vyšplhala 135 Kč. Velké obchodní řetězce předpokládají, že přesun z cenové hladiny 100 Kč na 135-140 Kč by měl výrazně negativní dopad na prodej vín. Pokles prodeje tuzemských vín odhadují minimálně na 35-40 procent!

Jinými slovy, zdražení by znamenalo, že se domácí vína stanou pro velkou část zákazníků prakticky neprodejnými. Spotřební daň by tak fakticky dala zelenou levnějšímu dovozu na úkor domácí výroby! Důsledkem toho by se tak (nejen) jejich výrobci dostali do vážných existenčních problémů.

Více zde.

kategorie Z médií