KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Úhrady za zdravotní péči nemají být zvyšovány plošně pro všechny. Stále máme
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Úhrady za zdravotní péči nemají být zvyšovány plošně pro všechny. Stále máme některé segmenty podhodnoceny

Přidáno 21. 6. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Pojišťovny se domluvily s nemocnicemi a dalšími poskytovateli péče na úhradách v příštím roce. Platby narostou o čtyři procenta. S tím ale nesouhlasili ambulantní specialisté, kteří požadovali vyšší růst. Dohody ale nepočítají s případnými výdaji spojenými s koronavirem. Podle ministra zdravotnictví to vzhledem k epidemické situaci není potřeba. Hostem vysílání ČT24 byl přednosta kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a Fakultní Thomayerovi Tom Philipp (KDU-ČSL).

„Vzhledem k tomu, že ta dohoda respektuje příjmy, které se plánují na rok 2022, tak čtyřprocentní nárůst se dal očekávat,“ uvedl Philipp. Otázkou však podle něj zůstává, zda by ministerstvo zdravotnictví nemělo do procesu tvorby úhradové vyhlášky více zasahovat.

„Když jsem měl možnost účastnit se tvorby úhradové vyhlášky, tak jsem měl za to, že je potřeba nezvyšovat daným segmentům úhrady plošně. Stát by měl uplatňovat nějaké preference. To, že všem zvedne o čtyři procenta sice může vypadat pěkně, ale stát se tím vzdává regulace a vlivu na to, aby některé podhodnocené segmenty dostal na lepší úroveň,“ vysvětlil Philipp. Úhrady by pak zvedal nemocničním zdravotnickým zařízením kvůli jejich vytíženosti během pandemie koronaviru a dlouhodobému zanedbávání. 

Více zde. 

kategorie Z médií