KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Pro zvýšení testovacích kapacit je třeba vyškolit personál
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Pro zvýšení testovacích kapacit je třeba vyškolit personál

Přidáno 11. 1. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Povinná doba izolace a karantény se zkracuje na pět dní. Vláda se tak snaží předejít tomu, aby byly najednou mimo pracovní proces statisíce lidí. Je tato doba dostatečná? Pozvání do vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál přijal místopředseda Výboru pro zdravotnictví a poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

„Ministerstvo při stanovení nové doby izolace vycházelo z doporučení odborníků. Konsenzus byl nalezen na pěti dnech jakožto dostatečné době na to, aby pacient již nebyl infekční. Je zde samozřejmě doporučení, aby pozitivně testovaná osoba i nadále dodržovala určitá režimová opatření, jako nošení respirátoru. Myslím, že je to ošetřeno dostatečně,“ uvedl Philipp. Test na konci izolace by byl podle něj zbytečný. „Ze zkušenosti, kterou mám přímo z kliniky zabývající se léčením covidu, vím, že i po uplynutí 14 dnů jsou mnozí pacienti stále PCR pozitivní, přestože již nejsou infekční. Pozitivita může přetrvávat poměrně dlouho a neznamená, že je daná osoba pro své okolí nebezpečná,“ doplnil.

Co se týče kapacit testování, je dle jeho názoru třeba brát v úvahu tři faktory: „První podmínkou je dostatečné množství potřebných chemikálií, které je v tuto chvíli zajištěno. Dále je to dostatek přístrojového vybavení. Posledním faktorem je pak vybavení personální. To je samozřejmě největším problémem, který byl v minulosti zanedbán. Je třeba vyškolit odborníky, kteří budou moci dané přístroje ovládat. Ministerstvo zdravotnictví nyní na všech těchto oblastech pracuje,“ sdělil Philipp.

Více zde. 

kategorie Z médií