KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Nemůžeme usnout na vavřínech. Příští rok musí přijít hluboká reforma českého
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Nemůžeme usnout na vavřínech. Příští rok musí přijít hluboká reforma českého zdravotnictví

Přidáno 7. 12. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Pracuje se na úpravě přesčasů doktorů. Ve hře jsou také doživotní výsluhy pro lékaře. Vyřeší to situaci ve zdravotnictví? Jak to dnes vypadá v českých nemocnicích? A co se změní s novým rokem? To byly otázky pro místopředsedu KDU-ČSL a poslance Toma Philippa, který přijal pozvání do pořadu K věci CNN Prima NEWS.

„Pracovní situace ve zdravotnictví nebyla v České republice řešena 20 let. Posledních 20 let tu sice platil zákoník práce, který byl ale na základě nějakého společenského konsenzu mezi zaměstnavateli, zaměstnanci, odbory a lékařskou komorou porušován. Lékaři sloužili podstatně více, než jim zákoník práce dovoloval. Nyní nastala situace, kdy mladí lékaři tento způsob odmítají akceptovat. Díky tomu se problém ukázal v celém svém rozměru a my ho musíme v každém případě řešit,“ uvedl Tom Philipp.

„Aktuální situace představuje kompromis ze strany České lékařské komory, odborů i ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven. Je to kompromis, který umožní, aby péče v prosinci a následujících měsících nebyla nějakým způsobem narušena tak, aby bylo ohroženo zdraví a životy pacientů. Zároveň je to však kompromis, který neříká, že můžeme usnout na vavřínech. Příští rok budeme muset zahájit opravdu hlubokou reformu českého zdravotnictví,“ vysvětlil lidovecký poslanec.

Více zde.

kategorie Z médií