KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Některá vyšetření bývají nadužívána, na potřebné pacienty se proto nedostane
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Některá vyšetření bývají nadužívána, na potřebné pacienty se proto nedostane

Přidáno 14. 3. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

Desetitisíce pacientů čekají na sonografické vyšetření nebo kolonoskopii dlouhé měsíce, na výměnu kloubu v některých krajích dokonce i roky. Alena Gajdůšková ze Svazu pacientů vidí příčinu v nedostatku zdravotního personálu i nedostupnosti péče v regionech. Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) věří, že se skluz z předchozích pandemických let s pomocí pojišťoven i ministerstva pomalu vyrovná.

Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, předseda správní rady VZP, někdejší náměstek ministra zdravotnictví a lékař Philipp vysvětlil, že místní a časovou dostupnost zákroku jsou povinny zajistit pojišťovny. „Bohužel nemůžeme říct, že je dostupnost všude stejná. Pojišťoven máme sedm a každá jedná jinak. Za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu mohu potvrdit, že jestli monitoring ukáže špatnou dostupnost, pojišťovna se snaží bonifikací motivovat lékaře, aby zvýšili kapacity,“ uvedl Tom Philipp.

Podle lidoveckého poslance systém naráží hlavně na lidskou kapacitu. Jako jeden z dalších problémů uvádí nadměrné užívání zejména sonografických vyšetření a magnetické rezonance. „Následně se nedostává na pacienty, kteří by je opravdu potřebovali. Velmi bych apeloval na to, aby se nedělala zbytečná vyšetření a indikovala se opravdu jen v případě, že jsou pro pacienta přínosná,“ řekl Tom Philipp.

Více zde.

kategorie Z médií