KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Nejsem pro zvýšení poplatků za návštěvu ambulance
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Nejsem pro zvýšení poplatků za návštěvu ambulance

Přidáno 1. 3. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Nedostatek lékařů v České republice, zvyšování poplatků za návštěvu pohotovosti nebo zdravotnické vzdělávání – To byla témata, o kterých diskutoval doktor a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) ve středu večer na CNN Prima NEWS. 

„Doktoři nerozhodují o tom, jestli se zvýší poplatky za navštívení pohotovostní ambulance, o tom rozhoduje ministr a parlament. Já sám si nemyslím, že je to dobrý nápad. Kvůli tomu, že 10 % pacientů přijde do ambulance neindikovaně nebo s méně podstatnou indikací neznamená, že kvůli tomu máme potrestat zbylých 90 % pacientů, kteří jdou na pohotovost ze závažných důvodů. Nevidím důvod, proč lidem snižovat dostupnost péče,“ řekl Philipp o možném zvýšení poplatků.
 
„V České republice máme počet lékařů poměrově stejný jako mají okolní státy, tedy nedá se říct, že jich tu je vyloženě málo. Problémem je ale demografická křivka, která ukazuje, že spousta z těch lékařů je starší 60 nebo 70 let. V tomto smyslu je situace skutečně alarmující. Současný ministr zdravotnictví na to myslí. Snažíme se navýšit kapacity vysokých škol tak, aby i s vysokým počtem lidí, kteří odejdou do zahraničí tu těch lékařů byl dostatek a doplňovali ty, kteří brzy půjdou do důchodu. Je to těžký úkol, vedle financí je potřeba zajistit i vysoké množství kvalifikovaných lektorů, ale snažíme se ho vyřešit,“ dodal.
 
Více zde.

 

kategorie Z médií