KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Náročnost profesí by měli posuzovat odborníci, nikoliv politici pod vlivem po
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Náročnost profesí by měli posuzovat odborníci, nikoliv politici pod vlivem populismu

Přidáno 23. 5. 2023
Ilustrační foto
ČT24

Začala jednání o vytvoření seznamu náročných profesí. Lidé, kteří tyto profese vykonávají, by měli mít možnost odejít do důchodu dříve. K tomu, jak by měl seznam vznikat a kdo by měl náročnost posuzovat, se vyjádřil Tom Philipp, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví.

„Debata o náročnosti profesí je citlivá a rozhodování, které profese budou považovány za náročné nebude lehké, neboť každý věří, že je jeho profese velmi náročná. Bude potřeba systém nastavit tak, aby byl spravedlivý a byl bych rád, kdyby to rozhodování bylo doménou odborníků, nikoliv politiků. Máme odborné společnosti zabývající se pracovním lékařstvím, které zkoumají dopad práce na lidský organismus, čili máme spoustu odborníků, kteří dokáží náročnost jednotlivých profesí adekvátně zhodnotit,“ míní místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp.
 
„Při posuzování náročnosti profesí bude zvažováno třináct faktorů, patří mezi ně samozřejmě zejména fyzická zátěž, ale také ta psychická či zátěž zraková. Expertní komise musí být ve svých posudcích velmi opatrná, neboť nechceme vynechat nikoho, kdo by měl mít kvůli náročné profesi právo předčasně odejít do důchodu, aniž by se mu krátil," dodává Tom Philipp.

Více zde.

kategorie Z médií