KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Musíme zůstat nadále obezřetní. Jedna dávka očkování nestačí
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Musíme zůstat nadále obezřetní. Jedna dávka očkování nestačí

Přidáno 2. 7. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Vláda zpřísnila některá protiepidemická opatření. Za bezinfekční budou nově považováni jen lidé, kterým uběhlo 14 dní od druhé dávky očkování. Ti, kteří za sebou mají pouze jednu dávku z dvoudávkového schématu, se budou muset prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Je to správné rozhodnutí? A proč jedna dávka očkování nestačí? Hostem vysílání ČT24 byl lidovecký kandidát a přednosta kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a Fakultní Thomayerovi Tom Philipp.

„Vzhledem k tomu, že můžeme být ohroženi delta mutací, tak je na místě být obezřetní a malinko zpřísnit,“ uvedl v úvodu Tom Philipp, který se staví pozitivně také k tomu, že nově bude k prokázání bezinfekčnosti nutná i druhé dávka očkování. „Nikdy jsem nesouhlasil s tím, aby lidé s jednou dávkou byli ubezpečování o tom, že už jsou mimo nebezpečí. Teď je ale i vládě jasné, že to takto nefunguje. Bylo špatné lidi kdy o tomto ubezpečovat. Jenda dávka vakcíny prostě nestačí. Opět šlo pravděpodobně jen o politické rozhodnutí, které samozřejmě bylo líbivé,“ uvedl Philipp s tím, že uznávání pouze jedné dávky vakcíny způsobilo jen informační chaos.

Vakcíny nemají stoprocentní účinnost ani proti rychle se šířící variantě delta. „Ani člověk, který má ukončené očkování, nemá jistotu, že má vytvořené protilátky. Každý rozumný člověk se bude chovat obezřetně i dál a bude se vyhýbat rizikovým situacím,“ doplnil lidovec. Stejně tak by se podle něj lidé neměli nadobro zbavovat roušek. „Roušky budou nadále vhodné i v situacích, kdy je pospolu velký počet lidí. Je tak dobré mít roušku při sobě, byť už by to nebyla povinnost,“ dodal Philipp.

Více zde. 

kategorie Z médií