KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Léky na předpis kurýrem až ke dveřím vašeho domu
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Léky na předpis kurýrem až ke dveřím vašeho domu

Přidáno 4. 12. 2023
Ilustrační foto
MF DNES

„Nemáme.“ Odpověď lékárníků, která v posledních měsících trápí pacienty napříč generacemi od Aše po Jablunkov. Je léků opravdu málo, nebo je jen neumíme poslat ve správný čas na správné místo?
Se zajištěním efektivní distribuce léčiv se potýkají státy po celé Evropě a mnohé z nich již vhodné řešení našly. Lze se podívat například do Portugalska, Německa či Dánska.

Přestože ze všech stran slýcháme, že se Česká republika potýká s nedostatkem léků, pravda je trochu složitější. Ve většině případů totiž v absolutním množství léčiv málo není, problémem však bývá jejich distribuce napříč republikou. V praxi se tak nezřídka stává, že ačkoli v krajských městech zásoby léků jsou, v lékárnách menších obcí chybějí. Tomu by mohla zabránit novela zákona, která by lékařům předepisujícím daný lék umožnila objednat také jeho rozvážku k pacientovi, případně přímo pacientovi objednat si lék přes online lékárnu.

Chronici vědí...

Naprostá většina léků je totiž předepisována osobám s chronickým onemocněním, které mají s daným produktem již bohaté zkušenosti a dobře vědí, jak je užívat a skladovat. Opakovanou instruktáž o zacházení s přípravky ze strany lékárníka tudíž zpravidla nepotřebují, a proto je pro ně dovážka léků ideální volbou. Využitelná by však byla i pro ty, kteří se kvůli nemoci necítí dobře nebo nemají čas obíhat lékárny.

Více zde.


 

kategorie Z médií