KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Táta je víc než politik aneb 13. komnata Marka Výborného
Zpět

Táta je víc než politik aneb 13. komnata Marka Výborného

Přidáno 5. 4. 2020
Ilustrační foto
Česká televize

Marek Výborný je politik, od roku 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2006 zastupitel města Heřmanův Městec, kde žije. Vystudovaný teolog a historik byl šestnáct let středoškolským pedagogem, v letech 2012 – 2018 ředitelem gymnázia v Pardubicích. Od března 2019 do ledna 2020 byl předsedou KDU-ČSL, ale už 25. ledna 2020 na mimořádném sjezdu strany na své předsednictví rezignoval.

Kvůli nelehké životní situaci dal přednost rodině před politikou, neboť jak říká: Být tátou je mnohem víc než být předsedou. A rodina je víc než politika. Náhle mu totiž 30. září 2019 zemřela manželka Markéta, se kterou má tři děti. Manželka, klavíristka a dirigentka, učila na konzervatoři a vedla pěvecký sbor. Tvořila manželovi skvělé rodinné zázemí. Šestnáctiletá Amálka, nejstarší dcera manželů Výborných, maminku našla ráno bez známek života. Snažila se ji masáží srdce zachránit, po telefonu ji instruovali záchranáři. Ale marně. Paní Výborná skryté srdeční vadě – arytmogenní kardiomyopatii – podlehla. Při ní se kvůli špatným spojům ve tkáni buňky postupně mění v tukové typy buněk a srdeční pumpa nemůže dál fungovat.

Tato vada se u některých lidí projeví předem, před kolapsem, ale jsou výjimečné případy, kdy je atak neavizovaný a nastává rychlá smrt. Amálka se zachovala velmi statečně a dospěle, navíc ve chvíli, kdy byla sama doma jen s desetiletým bratrem Vendelínem. Marek Výborný se zprávu dozvěděl na pracovním výjezdu do Plzně od své matky. Celá rodina prožívá nejtěžší období svého života. Nad vodou je drží křesťanská víra a pospolitost jejich blízkých. Odchodem z vedoucí funkce v politice a rozhodnutím věnovat se více svým nezletilým dětem Marek Výborný získal vlnu sympatií.

Celý pořad můžete zhlédnout zde.

kategorie Z médií