KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií STARÁ DOBRÁ KLIDNÁ SÍLA? KDU-ČSL JE ZNOVU V KURZU
Zpět

STARÁ DOBRÁ KLIDNÁ SÍLA? KDU-ČSL JE ZNOVU V KURZU

Přidáno 5. 5. 2022
Ilustrační foto
Týdeník Hrot

Nejen potvrzením Mariana Jurečky ve funkci předsedy lidovecký sjezd posvětil pokračování koaliční SPOLUpráce, která straně vynesla vůbec nejsilnější sněmovní zastoupení v polistopadové historii.

Na skončeném sjezdu KDU-ČSL, který se konal předminulý víkend, nezněla jen chvála, ale i kritika. Někteří delegáti se ptali. Proč se KDU-ČSL stále pohybuje na hranici volitelnosti? Proč máme být tak závislí na úspěchu SPOLU a vlády? Co můžeme sami nabídnout? Ptali se s naléhavostí výzev a vědomím svého koaličního potenciálu. Tedy té tolikrát karikované vlastnosti, jež je však při omezené síle křesťansko-konzervativní strany v sekularizované společnosti absolutně nevyhnutelná k prosazení jakéhokoli lidoveckého bodu.

Senát i komunál

V září budou lidovci hrát o hodně. I díky spolupráci s koaličními partnery dosáhli před šesti roky vítězství v senátních volbách. Ve hře tedy bude obhajoba sedmi mandátů i celková síla doteď třetího největšího senátorského klubu. A také konkrétní křesla, která obhajují například místopředsedkyně strany Jelínková, místopředsedkyně Senátu Horská nebo místopředseda klubu Kantor. Co jméno, to případná těžká ztráta pro (staro)nové stranické vedení.

Ještě významnější je pozice KDU-ČSL v komunální politice. Ve volbách 2018 získali lidovci přes 3200 křesel a stali se stranou s nejvyšším počtem zastupitelů. Starostové a zastupitelé malých a nejmenších měst a obcí jsou největším lidoveckým bohatstvím. Jsou výkladní skříní, která otevírá cestu k úspěchu ve vyšších politických patrech pro konkrétní členy i celou stranu.

Více zde

kategorie Z médií