KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií SPOLU: Je nutné hlasovat o odvolání Lipovské z Rady ČT, pokud se potvrdí, že postupuje v rozporu se
Zpět

SPOLU: Je nutné hlasovat o odvolání Lipovské z Rady ČT, pokud se potvrdí, že postupuje v rozporu se zákonem

Přidáno 14. 4. 2021
Ilustrační foto
Forum 24

Sněmovna bude projednávat volbu čtyř nových členů Rady ČT. Opoziční návrh na odsunutí volby členů Rady neprošel – nepodpořili ho poslanci ANO, SPD a KSČM. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se na tiskové konferenci vyjádřili, že by měla probíhat další politická jednání, aby sněmovna vybrala důvěryhodné reprezentanty do Rady ČT, kteří budou garantovat její nezávislost.

Podle poslance Jana Bartoška (KDU-ČSL) se objevují různé tlaky a snahy Českou televizi destabilizovat, mj. protože přináší „nepohodlné reportáže“. „I pro radní platí, že musí respektovat zákon o České televizi. Minulý týden ať do senátu nebo do poslanecké sněmovny přišel mail, který byl adresován výboru pro bezpečnost a byl podepsán paní Bobošíkovou a paní Lipovskou. Tento mail byl odeslán z adresy politického institutu. Je možné konstatovat, že je to vyjádření politického názoru a zastávání se jedné konkrétní specifické skupiny,“ poukázal Bartošek na možný střet zájmu.

„Tento postup naráží a je v kolizi se zákonem o České televizi, kde je jasně řečeno, že člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo hnutích a nesmí vystupovat jejich jménem. Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčen, že paní Lipovská postupovala v rozporu s tímto zákonem, obrátím se dnes na volební výbor s dopisem a žádostí o právní stanovisko, na základě kterého bude konstatováno, zda došlo k porušení zákona,“ uvedl lidovecký poslanec.

Více zde.

kategorie Z médií