KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Spolu chce Česko štíhlé, bio a online
Zpět

Spolu chce Česko štíhlé, bio a online

Přidáno 3. 5. 2021
Ilustrační foto
Deník N

Školství i armáda dostanou více peněz, třináct procent úředníků bude propuštěno. To jsou některé z programových bodů koalice Spolu.

Koalice Spolu, která neskrývá ambice zvítězit v podzimních volbách, v pátek představila program i čtrnáct krajských lídrů. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 slibují menší stát, vyšší výdaje na obranu či školství, ale i anketu o národním ptákovi.

Program Spolu je rozdělen do pěti priorit, a to bohatší Česko, udržitelný život, zdravá rodina, chytrý stát a bezpečná země. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je formulován jako programové prohlášení vlády.

„Abychom od prvního dne, když budeme mít tu příležitost, věděli, co máme konkrétně dělat. Žádných sto dní hájení,“ doplnil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj je program trojkoalice „nadějí pro naši zdecimovanou zemi“.

„Rozhodně nepůjdeme cestou zvyšování daní, naopak zavedeme daňovou brzdu, která určí hranici, nad kterou nebude možné daně zvyšovat,“ popsal předseda občanských demokratů Petr Fiala.
Právě na ekonomickou část programu klade koalice velký důraz. Někteří z volebních lídrů ji popsali jako klíčovou.

„Naše země se musí vrátit k tradici odpovědného hospodaření a vyrovnaných rozpočtů, proto výrazně zpřísníme fiskální pravidla. Zákon o rozpočtové odpovědnosti povýšíme na ústavní. Uděláme všechno pro to, aby schodek do konce volebního období klesl na 1,5 % HDP. Velké daňové změny ale provedeme jen jednou za celé volební období, aby se na ně všichni mohli dobře připravit a věděli, co je čeká,“ slibuje Spolu.

Více zde.

kategorie Z médií