KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Společné zdanění pro důchod, délka práce i věk: Ministr Jurečka popsal další vize reformy
Zpět

Společné zdanění pro důchod, délka práce i věk: Ministr Jurečka popsal další vize reformy

Přidáno 21. 1. 2022
Ilustrační foto
České důchody

Své obecné představy o důchodové reformě už nový ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vyjádřil. Nyní jsme se zeptali na jednotlivé body a požádali ho, aby je detailně popsal a zdůvodnil. V rozhovoru pro České důchody rozebírá plánované jedno procento pro rodiče, změny spoření, důchodový věk i další chystané novinky.

Jednou ze změn v oblasti důchodů, které vláda plánuje, má být možnost přispívat 1 % procento z důchodového pojištění na důchody rodičů či prarodičů. Jak by to mělo fungovat? A vzhledem k tomu, že u průměrné mzdy by šlo řádově o desítky korun až nízké stokoruny, dává to vůbec smysl?

Toto opatření má podpořit mezigenerační solidaritu v rámci rodiny. Každý by se mohl ve chvíli, kdy půjde vydělávat, rozhodnout, zda tyto peníze přesměruje do výplaty důchodu svých rodičů. Možná se to v tuto chvíli zdá, že pár stokorun nikomu nepomůže, ale pokud se na to podíváte optikou třeba tří a více dětí, které nemusí nutně všechny mít jen průměrný plat, pak to má smysl pro obě strany.

Děti vědí, kam část jejich odvodů směřuje a rodiče naopak mají dobrý pocit, že měsíčně mohou využít dohromady třeba tisíc korun od svých dětí. A mít či nemít každý měsíc tyto peníze na účtu? Pokud tuto otázku položíte některému důchodci, myslím, že odpověď bude jasná. Každé přilepšení k důchodu se počítá.

Více zde. 

kategorie Z médií