KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šojdrová: Zákaz dvojí kvality potravin v EU – dílčí úspěch na dlouhé cestě
Zpět

Šojdrová: Zákaz dvojí kvality potravin v EU – dílčí úspěch na dlouhé cestě

Přidáno 17. 4. 2019
Ilustrační foto
Info.cz

Již zítra v Evropském parlamentu hlasujeme o definitivní podobě směrnice o dvojí kvalitě potravin. Směrnice se vlastně jmenuje „Nová politika pro spotřebitele“, neboť obsahuje i další složky, jako možnost regulovat podomní prodej či předprodej vstupenek na kulturní nebo sportovní akce. Téma potravin ale převážilo, z pochopitelných důvodů.

Finální kompromis není ideální, ale je to krok správným směrem k zefektivnění boje proti dvojí kvalitě. Především poprvé je dvojí kvalita výslovně uznána jako nekalá praktika. Přínos vidím i v tom, že úprava dvojí kvality není omezena jen na potraviny, ale týká se jakéhokoliv zboží.

Směrnici ale lze pochopitelně z našeho pohledu ještě vylepšit, proto jsem podpořila návrhy, které zavádí striktní zákaz dvojí kvality.

Důležité je, že spotřebitel nesmí být klamán. Když si koupí kolu pod značkou Coca Cola v České republice, tak musí být stejná jako v Rakousku. A pokud nebude, tak to spotřebitel musí vědět.

Až bude směrnice implementována, budeme mít ještě dva roky na to, abychom fungování systémů proti dvojí kvalitě vyhodnotili. Pokud se ukáže, že nefunguje, Komise bude muset navrhnout patřičnou novelizaci, s tím směrnice počítá.

Více zde:

kategorie Z médií