Je potřeba konkrétní definice domácího násilí, vzdělávání soudců, policie a dalších složek, které se s oběťmi denně setkávají, a osvěta veřejnosti. Na tom se při posledních jednáních o možných legislativních změnách shodli zástupci Senátu, Úřadu vlády a neziskových organizací. Vyjádření pro Právo poskytla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
„Domácí násilí zasahuje do nejintimnějších oblastí života, kde lidé čekají bezpečí, a může jejich život velmi negativně ovlivnit psychicky i fyzicky. Máme v systému ochrany a pomoci obětem domácího násilí slabá místa, která mohou být zlepšena doplněním právních předpisů,“ řekla Právu místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
„Lidé, kteří s oběťmi přijdou do styku jako první, třeba ve zdravotnictví či u policie, často nevědí, jaký postoj k poškozené zaujmout. Ta je ve špatném psychickém stavu, čeká ochranu, podporu a komunikace s ní není snadná,“ přiblížila Seitlová.
Dalším krokem ochrany obětí domácího násilí by mělo být i sjednocení používání pravomocí, které jsou složkám k dispozici. Mezi ně patří třeba vykázání násilníka ze společné domácnosti, kterých bylo loni podle statistik neziskové organizace Bílý kruh téměř tisíc. „V některých okresech ale není vůbec používáno, protože se tomu policie brání. Prý mají jiné nástroje, třeba zadržení pachatele. Vykázání z domácnosti má ale zabránit přiblížení se k obětem a zajistit jejich pocit bezpečí,“ pokračovala místopředsedkyně Senátu.
Více zde.