KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šéf lidovců Marian Jurečka: Kvůli škrtům v rozpočtu obcí a krajů je v ohrožení víc než 10 tisíc prac
Zpět

Šéf lidovců Marian Jurečka: Kvůli škrtům v rozpočtu obcí a krajů je v ohrožení víc než 10 tisíc pracovních míst

Přidáno 5. 6. 2020
Ilustrační foto
Seznamzpravy.cz

Vládní daňová opatření možná bude muset řešit Ústavní soud. Obrátit se na něj chystají lidovci, kterým se stejně jako dalším opozičním stranám nelíbí, že část pomoci podnikatelům mají zafinancovat ze svých rozpočtů města a obce.

Premiér Andrej Babiš označil lidovecký tah proti kabinetu za kampaň. Výzvu Seznam Zpráv přijal předseda Marian Jurečka.

Vedete kampaň proti vládě?

Ne, my vedeme kampaň za obce a města a kraje, kterým vláda v rámci kompenzačního bonusu bere další a další finanční prostředky, které budou v letošním roce dramaticky chybět, a projeví se také i v dopadech na zaměstnanost u malých živnostníků a lokálních firem, jež malé zakázky pro města, obce a kraje dělají.

Kolik obcí a měst zastupujete? Protože Andrej Babiš k tomu řekl: „Tady jede kampaň STAN, který se tváří, že zastupuje všechny starosty, a KDU-ČSL a samozřejmě Senát. Je to krajská kampaň.“

My jako KDU-ČSL máme v České republice nejvíc zastupitelů a nejvíc starostů. Ale my v tom snažení hájíme všechny obce, města, kraje a především jejich obyvatele, protože na ně to opatření dopadne. A já odmítám slova Andreje Babiše o tom, že to je nějaká účelová politická kampaň. On má někdy tendenci podle sebe soudit ty druhé. Ale prostě není možné přistoupit na to, že tady pan premiér v jedné větě říká, že sice ty tradiční prostředky teď jako bere, že peněz mají obce dost, ale pak dodává: Ale my jim je vrátíme v řádu měsíců, vytvoříme mohutné, masivní - on používá slovo masivní - dotační tituly a obce zpátky podpoříme. Ale soudný člověk ví, že to je složité řešení a navíc dotační titul není nárokový, je tam kofinancování a bere svobodu rozhodování těm starostům.

Proti jsou i politici za ANO, ale jen mezi čtyřma očima

Máte spočítáno, kolik obcí, kolik krajů, měst za vámi stojí?

Podpořily to organizace, které sdružují drtivou většinu měst, obcí i krajů v České republice. To znamená Sdružení místních samospráv, Svaz měst a obcí a mám i mnoho reakcí od obcí a měst, kde jsou ve vedení například třeba i právě politici za hnutí ANO, že s tímto krokem nesouhlasí. Bohužel někteří z nich sedí i ve Sněmovně jako poslanci a mezi čtyřma očima říkají: Ano, nám to vadí. Ale potom, když mají v hlasování vyjádřit jasně ten svůj názor, tak tam už hlasují podle toho, jak jim je přikázáno ze strany vedení hnutí ANO.

Konkrétního člověka z hnutí ANO, který s tím nesouhlasí a je ve vedení měst, teď jmenovat nemůžete?

Nebylo by to ode mě úplně kolegiální a férové, protože ti lidé to jsou schopni říct mezi čtyřma očima, ale jsou i veřejně dohledatelná usnesení měst, kde ve vedení jsou politici za hnutí ANO, kde jednoznačně tamní zastupitelstva řekla, že s tímto krokem nesouhlasí.

Už jsme to zmiňovali, Andrej Babiš řekl, že sice teď peníze obcím a krajům, městům vezme, na druhou stranu jim to ale vynahradí mohutnými bonusy, chce to kompenzovat formou dotací, proč vám tohle nestačí?

Je to blbost, je to prostě nelogické rozhodnutí. Ty peníze tady doteď města a obce měly, rozhodovaly o nich samy, měly plány, jak je v letošním roce využijí, měly spoustu investičních projektů rozjednaných. Teď jim to vláda vezme a i při vší úctě, kdyby pan premiér chtěl dostát těch svých slov, jako že jim nevěřím, tak by trvalo několik měsíců, než se rozběhnou nějaké dotační tituly. Já jsem sám jako ministr zažíval situace, jak je složité, když uděláte nějaký dotační titul, který třeba bude mít poptávku v řádu stovek nebo tisíců žádostí, a když na to nemáte standardně zařízený aparát, tak to administrujete měsíce. Takže to, že by obce ty peníze v letošním roce ještě viděly, je minimální šance v tom scénáři, který říká premiér. Ale především logicky vzato, proč něco někomu beru, abych za chvíli říkal, že mu to nějakou jinou formou dám a část peněz ještě, řekněme, přitom přerozdělení ztratím, to nedává logiku.

Andrej Babiš slibuje, že situaci menších obcí ale řešit bude, ohledně velkých měst se vyjádřil, že nevidí důvod, proč by měli dávat velkým městům takové nehorázné peníze, když jich mají dost. Měla by být podle něj solidární. Nemají být velká města solidární?

Já s tím naprosto nesouhlasím. Já jsem sice z malé obce, ale musím říct, že když se třeba podívám na nejbližší velké město a to je Olomouc, tak už dnes vedení města Olomouce škrtá projekty nejen z důvodu toho vládního opatření, ale protože obecně se městům propadají další daňové příjmy, na kterých jsou závislé jejich rozpočty. A třeba v případě města Olomouce dělá ten kompenzační bonus 92 milionů korun. Tím pádem pan premiér rozhoduje o tom, že se třeba nedostaví další část tramvajové trati. To není město, které by se utápělo v penězích, to město řeší, jestli přežije filharmonie, jestli přežije trojsouborové divadlo a spoustu dalších věcí, které se v tom městě prakticky naprosto zastaví. A i když bych mohl tady hájit jenom zájem své obce nebo obcí, které jsou podobné velikosti, tak i já jako občan jezdím do toho města, využívám tamní infrastrukturu, potřebuji, aby se město rozvíjelo, aby tam byly i investice. A znovu se ještě vracím k tomu, na co se zapomíná, a to je ten dopad na zaměstnanost u živnostníků malých a regionálních firem, které dělají ty zakázky, díky kterým mají ta pracovní místa. A tady je ohroženo více než 10 tisíc pracovních míst. A to jsou firmy, které neodvádějí peníze do zahraničí, ale ty peníze daní tady.

Stát budou silnice i výstavba domů pro seniory

Na druhou stranu místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová, řekla, že to řeší už na koaliční úrovni a že žádnou obci nenechají padnout. To nevěříte ani ČSSD?

Ne, já tomu nevěřím. Ono jako použít výraz slovo padnout, ano, ty obce nebudou asi krachovat a nepůjdou do zadlužení a do insolvence a obstavení majetku, ale dojde k tomu, že se prakticky zastaví investiční činnost. Obce měly v plánu stavět byty, rozvíjet své domovy pro důchodce, opravovat školy, rozvíjet infrastrukturu pro další výstavbu rodinných domů a to se dneska u těch obcí, tak jak se bavím s těmi starosty, zastaví. A mně přijde, že ani sociálním demokratům vůbec nedochází dopad na tu praxi. A dávat tady nějaký virtuální slib s tím, že paní poslankyně, bývalá ministryně Valachová se o to zasadí, tak já tomu prostě nevěřím. A především nevěří tomu ani ti samotní starostové.

Máte spočítáno, o kolik by mohly obce a města přijít celkově ze svých rozpočtů, nejen kvůli bonusu, tzv. Pětadvacítce, ale i kvůli tzv. loss carryback, tedy zpětnému uplatnění ztráty?

Jsou to odhady kolem 20 miliard korun, ale jsou to jenom odhady. Tady je třeba připočíst také to, že už dnes se městům a obcím začínají snižovat výrazně příjmy kvůli celkovému sníženému výnosu daní. Takže ten dopad v letošní roce na města obce a kraje může být v řádu desítek miliard korun.

Nemůžou si to podnikatelé vyložit tak, že jste proti nim? Protože oni měli zastavený byznys, dopadalo to v některých odvětvích na ně opravdu v té první linii hodně a ten bonus jim mohl pomoci a teď se ta pomoc zpochybňuje?

Ne. My vůbec, to chci podtrhnout, nezpochybňujeme bonus a potřebu pomoc podnikatelům. My jsme jako KDU-ČSL navrhovali pomoc malým živnostníkům, malým s.r.o., my jsme připravovali pro to legislativní návrhy. Ale my jsme také v tom, o co teď bojujeme, jasně řekli, že ty peníze nemají jít částečně z rozpočtu měst, obcí a krajů, aby se na tom podílely. Jasně tam dáváme ten jednoduchý text, který říká: Bude to vyplaceno ze státního rozpočtu. A to paní ministryně odmítla. My jednoznačně říkáme: Těm, kteří potřebují pomoc, pomozme. Dlouhodobě bojujeme za to, aby ta pomoc byla rychlá a masivní. Ale neberme to na úkor těch, kteří díky tomu sníží svoji investiční aktivitu, která zase dopadne na živnostníky a na podnikatele, kteří už dneska mají problémy. Proto jsme já a naši poslanci zvedli ruku pro zvýšení státního dluhu na 300 miliard korun. Proto, abychom z těchto prostředků pokryli tyto nástroje pomoci.

Celý rozhovor zde.

kategorie Z médií