KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šéf KDU-ČSL podal trestní oznámení kvůli nákupům ochranných pomůcek
Zpět

Šéf KDU-ČSL podal trestní oznámení kvůli nákupům ochranných pomůcek

Přidáno 29. 4. 2020
Ilustrační foto
idnes.cz

Praha - Předseda lidovců Marian Jurečka podal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli nákupům ochranných pomůcek proti koronaviru ministerstvem zdravotnictví. Domnívá se, že úřad nesplnil svou zákonnou povinnost plnit úkoly nejhospodárnějším způsobem. Jurečka trestní oznámení opírá o informace z médií o nákupech pomůcek proti koronaviru u firem, které v minulosti měly malé nebo žádné tržby.

Jurečka v trestním oznámení uvádí, že podle veřejně dostupných informací nakupovalo ministerstvo zdravotnictví v některých případech zdravotnický materiál za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé. Upozornil také na nákupy od firem Recea Prague, La Factory a De Sol Investments, které podle Jurečky v minulých letech vykazovaly minimální nebo žádné tržby a v některých případech jsou proti jejich jednatelům vedeny exekuce.

Jurečka jako příklad uvádí také nákup zdravotnických pomůcek od firmy Reality World, jejíž jednatel patřil v roce 2017 mezi velké sponzory hnutí ANO, které nominovalo do vlády ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. "Dle dostupných informací mohli být preferováni konkrétní dodavatelé, včetně dodavatelů s vazbami na hnutí ANO, což zavdává k domněnce, že mohlo docházet k pletichám s cílem získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch," uvádí se v trestním oznámení.

Šéf lidovců na twitteru uvedl, že se k podání trestního oznámení rozhodl i z toho důvodu, že Sněmovna na úterním jednání odmítla přijmout výzvu vládě, aby kabinet u dalších nákupů ochranných pomůcek postupoval podle zákona o veřejných zakázkách, přestože mu nouzový stav umožňuje nakupovat i mimo rámec tohoto zákona.

Nákupy ministerstva zdravotnictví chtěli vysvětlit i Piráti, kteří kvůli tomu podali interpelaci na Vojtěcha. Ministr ve svých veřejných vyjádřeních odmítl, že by se jeho úřad při nákupech dopustil nějaké chyby nebo že by účelově zvýhodňoval některé firmy.

kategorie Z médií