KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Valorizace nižších důchodů má být příznivější
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Valorizace nižších důchodů má být příznivější

Přidáno 13. 6. 2022
Ilustrační foto
České důchody

Mechanismus mimořádné valorizace je téma, o kterém by se mělo diskutovat, protože nižší důchody se zvyšují méně. Je o tom přesvědčená senátorka a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, která zároveň dodala, že v rámci důchodové reformy by se měla změnit i řádná valorizace. „Dojde k úpravě způsobu valorizace, která pak bude pro nižší důchody příznivější,“ řekla v rozhovoru pro České důchody.

Paní senátorko, kvůli inflaci proběhne v září druhá mimořádná valorizace důchodů. Vzhledem k její povaze, kdy se zvyšuje pouze procentní výměra, se ale opět výrazně více zvýší vyšší důchody. Měl by se změnit mechanismus této valorizace, aby více pomohla chudším seniorům, když například náklady na energie rostou všem stejně?
Změna mimořádné valorizace je určitě téma k diskusi. Protože se podle zákona valorizuje pouze zásluhová procentní část, tak se nižší důchody zvyšují o nižší procento než vyšší důchody. Zároveň však ani vyšší důchody se nezvyšují o celou inflaci. Mimořádná valorizace tak nezachovává kupní sílu důchodů, což by mělo být pravým cílem valorizace.

Možným řešením by například mohlo být, že by se do zásluhové části promítla valorizace celého důchodu včetně jeho základní složky, která je pro všechny stejná a činí 10 % průměrné mzdy.

Zásluhové zvyšování důchodů platí i u řádné každoroční valorizace, byť méně, protože se zvyšuje i základní výměra. Dochází k dalšímu rozevírání nůžek mezi bohatšími důchodci a těmi chudšími, mezi něž patří také takzvaní starodůchodci, kteří měli důchod přiznaný před 15, 20 a více lety. Měl by se změnit mechanismus valorizace pro tyto starodůchodce, případně obecně pro důchodce s nízkými důchody?
V rámci chystané důchodové reformy chceme zavést garantovaný důchod, který bude znamenat zvýšení základní solidární složky. Přitom zároveň dojde k úpravě způsobu valorizace, která pak bude pro nižší důchody příznivější. Důchodcům se současnými nízkými důchody to významně pomůže.

Zároveň od začátku příštího roku se zvýší zásluhová část důchodu maminkám o 500 korun za každé vychované dítě. To bude platit i pro současné důchodkyně. Jejich důchody přitom často patřily také k těm nejnižším. Tato částka se v rámci zásluhové části bude rovněž valorizovat. Zásluhovost systému je potřeba zachovat i nadále.

Více zde.

kategorie Z médií