KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Rozhodnutí pana prezidenta bylo velmi zodpovědné
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Rozhodnutí pana prezidenta bylo velmi zodpovědné

Přidáno 16. 3. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Prezident Petr Pavel se vyjádřil, že novelu valorizace důchodů podepíše. Zároveň se však nechal slyšet, že má značné výhrady k procesu schvalování tohoto zákona ve stavu legislativní nouze. Na rozhodnutí prezidenta Pavla reagovala v pořadu České televize náměstkyně Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. 

„Rozhodnutí pana prezidenta bylo velmi zodpovědné. Je opravdu vidět, že se tím zabýval a bavil se jak se zástupci koaličních stran, tak se zástupci opozice, radil se s odborníky, s ústavními právníky, ekonomy, a já bych ho za to pochválila,“ zhodnotila rozhodnutí prezidenta Šárka Jelínková
 
„Věcně k úpravě valorizace prezident připomínky nemá. On spíš řeší ten proces schvalování jako takový a tady bude opravdu jediným arbitrem ústavní soud. Počkáme si tedy na jeho rozhodnutí. Já bych ale zároveň chtěla ujistit všechny příjemce starobních důchodů, že důchody určitě budou. Budou dokonce navýšeny v průměru o 760 korun,“ dále zdůraznila.
 
„Vláda původně chtěla řešit valorizace v rámci důchodové reformy. To, že meziměsíční inflace mezi prosincem a lednem vyskočí, nebylo predikováno, dokonce se opravdu počítalo s tím, že vláda dá na valorizaci 15 až 20 miliard. Inflace však zvýšila tento výdaj na 34 miliard za půl roku, který by se pak v druhém půlroku blížil k 60 miliardám korun. To by pak pro veřejné finance bylo neúnosné,“ dodala náměstkyně ministerstva práce. 

Více zde.

kategorie Z médií