KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Pojem znásilnění chceme redefinovat do konce volebního období. Na novele
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Pojem znásilnění chceme redefinovat do konce volebního období. Na novele pracujeme s odborníky i s organizacemi Konsent a Amnesty International

Přidáno 17. 5. 2022
Ilustrační foto
Refresher

O redefinici znásilnění se v Česku mluví již delší dobu, avšak slova se zatím v činy neproměnila. To by se nyní nejen díky podpoře KDU-ČSL mohlo změnit. Lidovci si totiž dali za cíl, že se do konce volebního období zasadí o novou definici pojmu znásilnění. Mělo by také dojít ke zpřísnění trestů za sexualizované i domácí násilí. Na dotazy odpovídala místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. 

Máte určitou představu, jak by mohla znít nová definice pojmu znásilnění?
Co se týká redefinice pojmu znásilnění, tak je nutné učinit změnu skutkových znaků v trestním zákoníku tak, aby byla hlavním znakem skutkové podstaty tohoto trestného činu absence souhlasu při sexuální aktivitě. V současném vymezení chybí totiž definice nekonsenzuálního, tedy nesouhlasného a nedohodnutého pohlavního styku bez jasného důkazu užití násilí. Chtěli bychom jasně zakotvit, že stačí nesouhlas: ne znamená ne. Zároveň nechceme, aby novela zákona byla snadno zneužitelná opačným směrem.

Na jakou hranici budete chtít zvýšit tresty za znásilnění a domácí násilí?
Ohledně výše trestů za tyto činy ještě jednáme. Chceme, aby byly správně nastavené pro obě strany. Jednáme o nich i s právníky, aby bylo vše bez případných negativních následků.

Jakým způsobem se podle vašeho předpokladu tato změna promítne do praxe?
Věříme, že v důsledku této změny dojde ke zvýšení povědomí o tom, že sex bez souhlasu je znásilnění, a dojde k celkovému snížení počtu těchto činů. Mělo by také dojít ke snížení rozdílu mezi počty nahlášených znásilnění a těch, která se skutečně odehrála. Přinese také vyšší počet usvědčených násilníků. Chceme, aby zde byla terapeutická práce nejen s oběťmi, ale i pachateli, aby se předešlo opakování tohoto činu.

Více zde. 

kategorie Z médií