KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Penzijní systém musíme upravit
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Penzijní systém musíme upravit

Přidáno 21. 2. 2023
Ilustrační foto
Právo

KOMENTÁŘ: Stárneme. Lidí v produktivním věku ubývá, naopak seniorů je stále více. Pokud se důchodový systém nezmění, do pár desítek let zkolabuje. Na ministerstvu práce si dobře uvědomujeme naléhavost problému, a proto letos představíme a prosadíme klíčové změny. Mezi ně patří i nedávný návrh úpravy valorizací. Penzijní systém učiníme nejen udržitelným, ale také férovým, transparentním a prorodinným.

Zatímco v roce 1990 bylo průměrnému obyvateli Česka zhruba 36 let, loni mu už bylo necelých 43 let. Až za deset let začne odcházet do penze silná generace tzv. Husákových dětí, průměrný věk poroste ještě výrazněji a finanční bilance se dále zhorší.

Pokud se nic nezmění, kolem roku 2035 překročí deficit důchodového systému 300 miliard korun ročně v přepočtu na dnešní ceny. To stát paralyzuje a znemožní mu jakékoli investice. Nebude na školy, školky, dálnice, železnice nebo zdravotnictví, a tím paradoxně ani na péči o seniory.

Dlouhodobě nejefektivnější cestou ke stabilizaci systému je vyšší porodnost. Proto jako KDU-ČSL chceme rodičům zajistit jistotu. Například jsme od letošního ledna zavedli tzv. výchovné, které pětistovkou měsíčně k důchodu za každé vychované dítě oceňuje maminky, ale i pečující tatínky za výchovu další generace. Také plánujeme navýšit rodičovský příspěvek. Navíc děláme vše, abychom rodičům umožnili skloubit práci a výchovu, pokud to chtějí. Investujeme do dětských skupin či školek a zlepšujeme jejich fungování. Také jsme zvýhodnili zkrácené úvazky pro rodiče, abychom jim usnadnili přístup na trh práce.

Více zde.


 

kategorie Z médií