KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Důchody dál stabilně porostou
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Důchody dál stabilně porostou

Přidáno 5. 12. 2023
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Důchodová reforma je téma, které zní napříč společností. Jak ale bude reforma konkrétně vypadat a co přesně bude znamenat? V rozhovoru ji představuje náměstkyně ministra práce a sociálních věcí a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Proč je potřeba nějaká důchodová reforma?
Způsob výpočtu penzí i jejich výplata dnes fungují takovým způsobem, že by se naši potomci důstojného důchodu nemuseli vůbec dočkat. Důchodová reforma, na jejíž nezbytnosti se shodují odborníci i politici napříč stranami, zajistí, že se o své zabezpečení ve stáří nebude muset nikdo obávat. Každý totiž musí mít jistotu, že se může na stát v důchodovém věku spolehnout.

Reforma však jako taková mnohdy vzbuzuje obavy u lidí, kteří již v důchodu několik let jsou. Co se pro ně v důsledku reformy změní?
Pro osoby, které již starobní důchod pobírají, se nezmění vůbec nic. To platí rovněž pro ty, kdo se chystají odejít do penze v nejbližších letech. Díky reformě si dnešní senioři naopak budou moci oddechnout. Valorizace penzí totiž v příštích deseti letech nebudeme muset nijak omezovat. Bez reformy by naopak do pár let systém začal kolabovat, což by si vyžádalo velmi razantní omezení velikosti důchodů. Tomu se dokážeme vyhnout a důchody porostou i nadále. Během přípravy reformy jsme zároveň na základě mnohých podnětů z praxe vypozorovali, že je mezi seniory velká poptávka po systému, který by jim umožnil do penze odcházet formou postupného snižování úvazku. Dle průzkumů mnoho lidí chce pracovat i v seniorním věku, ale ne od pondělí do pátku. Proto jsme prosadili podporu zkrácených úvazků osob starších 55 let. Díky tomuto opatření bude pro firmy výhodnější zaměstnat na nižší úvazek i seniory, ale také například rodiče malých dětí.

Více zde.

kategorie Z médií