KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Co bude, až tady nebude pandemie? aneb Sociální služby bez budoucnosti
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Co bude, až tady nebude pandemie? aneb Sociální služby bez budoucnosti

Přidáno 3. 3. 2021
Ilustrační foto
Forum 24

V současné době nesmíme myslet pouze na pandemickou krizi. Musíme myslet i na to, co po krizi přijde. Ministr Hamáček v pátek prohlásil, že jsme v cílové rovince. Upřímně, chci mu věřit, i když si neodpustím poznámku, že s využitím chytřejších protiepidemických opatření bychom už teď protínali cílovou pásku. Ani ta ale automaticky neznamená výhru. Možná pár dní oslav a plácání po ramenou. Jenže, co bude, až tady nebude pandemie? Co bude s klíčovými problémy, které jsme nedořešili před únorem 2020?

Jedním z takových problémů je situace v sociálních službách. Ty byly už před nástupem pandemie silně podfinancované a jejich pracovníci naprosto nedostatečně ohodnoceni. Covidu se ale museli i přesto postavit tváří v tvář a dopady pandemie schytávali v první linii. Není tajemstvím, že zaměstnanci v sociálních službách jsou unaveni a celá situace je pro ně náročná. 

Kdyby nepomohli dobrovolníci, nechci si ani raději představovat, jak by některá centra sociálních služeb nebo domovy pro seniory fungovaly. Respektive nefungovaly. A to jsme stále u institucí – domácí péče nebo neformální pečující? To by bylo povídání na samostatnou kapitolu. A programy péče o mládež nebo podpory zaměstnanosti zase na další.

Více zde.

kategorie Z médií