KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií S poslankyní Pavlou Golasowskou již posnídalo na 2000 sousedů
Zpět

S poslankyní Pavlou Golasowskou již posnídalo na 2000 sousedů

Přidáno 31. 8. 2021
Ilustrační foto
denik.cz

Dolní Líštná je městská část Třince a k polským hranicím je to odtud necelé čtyři kilometry. První zářijovou sobotu si zde naplánovala jedno z pravidelných setkání s občany pod názvem Sousedská snídaně poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská. A jako na všech předešlých, především přátelských a pohodových posezeních, si bude o čem povídat.

Jak jste spokojena s pořádáním Sousedských snídaní, kterých jste v uplynulých šesti letech v našem kraji uspořádala už na čtyři desítky? Jak vlastně vznikl tento nápad a co bylo jeho cílem?
Cílem bylo probuzení komunitního života v dané části města. Ze začátku jsem se třemi kolegyněmi pořádala Sousedské snídaně na náměstí v Třinci, kde jsme chtěli probudit život občanů, kteří zde bydleli. Nicméně postupem času jsme zjistily, že se ztrácí původní smysl a vize snídaní. Nescházeli se zde jen sousedé, ale přišel kdokoliv, kdo procházel náměstím. Proto jsme začali pořádat snídaně v okolních obcích, posléze i v dalších obcích a městech Moravskoslezského kraje, jako je Velká Polom, Hlučín, Ostravice nebo Český Těšín. Za těch šest let jsme se potkali zhruba se 2000 sousedy.

Co na setkáních probíráte? Přicházejí stále nová témata? Jsou některá, která mají trvalou platnost?
Myšlenkou Sousedských snídaní je být spolu, darovat si čas a popovídat si o obyčejných věcech života, které nás těší nebo i pálí. Dotkneme se také otázek politického života, seniory zajímá otázka důchodů, rodiny s dětmi zase oblast vzdělávání a práce. Ale nezřídka je to také o vzpomínkách na mladá léta, zejména se staršími lidmi, a pokud máme na snídani i hudebníka, tak je namístě i společný zpěv. Posledně nám hrál na harmoniku 88letý pán, který měl tolik pozitivní energie, že ji přenesl na všechny účastníky. A co nás sousedy na těchto setkáních spojuje, to je společný stůl s jídlem a pitím. Každý donese nějakou dobrotu a všichni se těší ze vzájemné přítomnosti. Tam poznáme, že důležité nejsou věci, ale vztahy a čas, který si navzájem věnujeme.

Více zde

kategorie Z médií