KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Rychlá dohoda. Hejtmanem jižní Moravy bude lidovec Grolich, ANO v opozici
Zpět

Rychlá dohoda. Hejtmanem jižní Moravy bude lidovec Grolich, ANO v opozici

Přidáno 4. 10. 2020
Ilustrační foto
iDNES

Novým hejtmanem jižní Moravy se stane lidovec Jan Grolich. Na večerním jednání se na tom dohodli politici ze čtyř pravostředových stran: KDU-ČSL, Pirátů, ODS a Starostů pro jižní Moravu. Dosud vládnoucí hnutí ANO, které volby vyhrálo, skončí v opozici.

Šestatřicetiletý Grolich je kometou letošních krajských voleb na jižní Moravě. Dosud takřka neznámý starosta Velatic na Brněnsku a poslední čtyři roky i krajský zastupitel získal 12 tisíc preferenčních hlasů, suverénně nejvíc v kraji. Teď má šéfovat koalici, která dá dohromady pohodlnou většinu 37 z 65 zastupitelů.

„Dohodli jsme se, že se dohodneme, dává nám to smysl. Zítra se potkáme a dorazíme detaily. Základní memorandum jsme podepsali, s ostatními jednat nebudeme. Děkujeme za velkou podporu, která dala jižní Moravě jasnou zprávu, že máme udělat změnu. A doufám, že se to podaří,“ prohlásil Grolich. 

„Mám nejsilnější mandát, největší preference, hejtmanem budu já,“ doplnil.

Šestatřicetiletý právník o parník předběhl i „čtyřtisícového“ oblíbeného stranického kolegu a bývalého hejtmana Stanislava Juránka. V domovských Velaticích voliči Grolichovi dali 73 procent platných hlasů.

Podle předběžné dohody budou mít lidovci, Piráti a ODS v radě po třech zástupcích, Starostové dva.

„Předběžně máme dojednané gesce. Našimi prioritami budou příroda a životní prostředí. Dalšími dvěma velkými úkoly jsou reforma sociální oblasti a zdravotnictví. Nejpozději v pondělí dopoledne vše představíme, koaliční smlouvu podepíšeme později,“ nastínil Grolich.

Jeho KDU-ČSL skončila ve volbách druhá za hnutím ANO se ziskem přes 15 procent hlasů a 11 mandátů. Třetí Piráti získali 10 křesel, čtvrtá ODS 9 zastupitelů a pátí Starostové 7 mandátů.

Více zde.

kategorie Z médií