KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií ROZHOVOR: Jak to může vyspělá Evropa přehlížet!
Zpět

ROZHOVOR: Jak to může vyspělá Evropa přehlížet!

Přidáno 23. 12. 2019
Ilustrační foto
Neviditelnypes.lidovky.cz

Šikana a vraždění křesťanů. Útoky na kostely a synagogy. Média neinformují o identitě pachatelů. Přečtě si rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským o těchto tématech.

Blíží se velký křesťanský svátek Vánoce. A to v situaci, kdy starobylé křesťanské kultury jsou vyvražďovány. Píšete o tom ve svém blogu: Proč se média nezajímají o systematické vraždění křesťanů. Tak já se zajímám a ptám se - jak je to vážné a kde všude se tak děje?

Křesťané se v tomto roce stali terčem útoků hlavně v Africe a Asii. Hovoříme o tisících obětech ročně. Je to něco, o čem se v Evropě příliš nepíše. Když tu vidíte zprávu o útoku na křesťany v Egyptě, zmínka o náboženském vyznání je často záměrně editory vynechána a píše se o teroristickém útoku nebo jen útoku. Ale to není pravda. To nejsou útoky z důvodu nenávisti jednoho člověka vůči jiným občanům. To je prostě systematické vraždění křesťanů, ke kterému dochází i v Iráku, Íránu, Sýrii, Srí Lance, Indonésii a dalších zemích.

Jak jsou na tom křesťané v Evropě?

Často se v našich médiích hovoří o nějaké fóbii, především z islámu. Ale nikdy jsem neviděl otevírat téma šikany křesťanů. Když zavraždili ve Francii před několika lety kněze, řada médií nehovořila o identitě pachatelů a důvodech, proč se rozhodli kněze zavraždit. A to je špatně. Tak jako je špatně nemluvit o útocích na kostely a synagogy v řadě členských států EU. Před rokem byl u mě na návštěvě francouzský katolický kněz, který mi ukazoval, jak všude kolem kostela a fary má kamery z důvodu vandalismu a opakovaného napadání při cestě do kostela. A to je něco, před čím zůstává rozum stát. Jak může něco podobného vyspělá Evropa přehlížet? Přeci pokud máme plnou pusu svobody a demokracie, tak je musíme bránit.

Co můžeme dělat jako Česká republika, Evropská unie či každý jednotlivec, který chce, aby se situace křesťanů ve světě zlepšila?

Musíme o tom začít mluvit a psát a udělat z toho téma – po mém článku se mi ozvalo několik mezinárodních organizací, které chtějí spolupracovat na tématu ochrany práv křesťanů. A to je podle mě cesta. Skrze naše diplomaty a politiky na situaci v zemích, kde není demokracie, upozorňovat. A hlavně o tom mluvit i veřejně.

V dalším svém blogu píšete, že kvóty na běžence selhaly, tak proč je znovu vytahovat. A uvádíte jako příklad návrh německého ministerstva vnitra, který spočívá v tom, že u lidí, u kterých byla na vnějších hranicích EU vyřízena předběžná žádost o azyl kladně, budou přerozděleni do jednotlivých členských zemí na základě kvót. A aby neutíkali jinam, bude jim sděleno, že sociální dávky, bydlení a další pomoc mohou získat jen v přidělené zemi, nikde jinde. Státy se mají ve výši dávek sjednotit, a to s pomocí evropských dotací. V čem spočívá nebezpečí tohoto návrhu?

Kvóty ale nefungují. Je to totální nesmysl. Vemte si, kolik lidí přijalo Německo a když dnes mluvíte s představiteli zemských ministerstev vnitra, tak vám otevřeně řeknou, že o řadě lidí nemají přehled a ani informace a nejspíše odešli za příbuznými do Švédska nebo do Velké Británie. Pokud do ČR nepřijdou celé rodiny, těžko tady ti lidé zůstanou. Mohl bych vám dát desítky příkladů. Prostě zkušenost nám ukázala, že kvóty byly, jsou a budou nesmyslným sociálním experimentem na lidech, který nefunguje. Lidi si nemůžete rozdělovat jako bedny s ovocem. Musíte vnímat jejich přirozené vztahy.

Více zde.

kategorie Z médií