KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Róbert Teleky (KDU-ČSL): Vláda chce zefektivnit využívání kapacity zásobníků plynu
Zpět

Róbert Teleky (KDU-ČSL): Vláda chce zefektivnit využívání kapacity zásobníků plynu

Přidáno 1. 6. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Vláda v současné době řeší, aby měla dostatek zásob plynu pro občany České republiky. Téma se řeší i na celoevropské úrovni. Která konkrétní opatření vláda připravuje? předsedu podvýboru pro energetiku v Poslanecké sněmovně Róbert Teleky (KDU-ČSL) přijal nabídku České televize vyjádřit se k tématu ve vysílání.

„Ohledně zásobníků plynu má být zaveden princip ‚používejte to, nebo o to přijdete‘ (angl. Use it or lose it). Po loňské zimě byly evropské zásobníky prázdné. Všichni začali plnit, ale ne Gazprom. Ten provozuje zásobníky v Německu a v Holandsku. Gazprom hrál geopolitickou hru, nikoliv obchodní, proto se Evropa dostala do složitější situace, proto máme tak vysoké ceny plynu. Opatření ‚Use it or lose it‘ má zabránit tomu, aby jakýkoliv provozovatel mohl hrát podobné hry. Když kapacitu zásobníků nevyužije, tak mu propadne a bude to moci využít někdo jiný. Je to prostě opatření ve prospěch spotřebitelů,“ řekl ve vysílání Teleky.

Teleky se vyjádřil také ke zkrácení lhůty pro odběratele v režimu dodavatele poslední instance (DPI) z šesti na tři měsíce. „Určitě to je opatření opět ve prospěch spotřebitele. Zkrácením lhůty reflektujeme nedávné zkušenosti. Když skončila Bohemia Energy a další dodavatelé, tak přišli lidé automaticky k dodavateli poslední instance. Cenu elektřiny dostavili ze spotového trhu, takže aktuální cena a ta byla každý den jiná. Drobně kolísala, ale víceméně rostla. Čím dříve si našli nového dodavatele, tím nižší cenu si mohli zafixovat. U DPI bylo přes 900 000 občanů. Někteří nechali marně uplynout skoro celý půlrok a potom už ceny byly poměrně vysoké. Řada odběratelů se tak ocitla ve složité situaci. Cílem tohoto uvedeného zkrácení pro tuto situaci je to omezit. Je to opatření ve prospěch spotřebitele,“ vysvětluje Teleky.

Řeč byla také o tom, zda parlament opatření podpoří. „Máme signály ze všech stran zastoupených v parlamentu, že podpoří jak zkrácení lhůty na DPI tak princip Use it or lose it, tak poplatky Energetického regulačního úřadu,“ ujistil Teleky.
Více zde

kategorie Z médií