KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Řešení pro dlužníka i věřitele
Zpět

Řešení pro dlužníka i věřitele

Přidáno 20. 7. 2021
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Na počátku července se podařilo dovést po více než dvou letech do finále velkou novelu exekučního řádu. Poslanecká sněmovna schválila znění upravené Senátem a tím potvrdila největší změny v exekucích u nás za posledních dvacet let.

Je pravda, že se nepodařilo prosadit žádnou podobu místní příslušnosti exekutorů – a to ani mnou a KDU-ČSL navrženou kompromisní spotřebitelskou teritorialitu. Je to promarněná příležitost, jak nastavit nezpochybnitelná pravidla pro budoucí exekuce. Není ale pravda, že změny jsou kosmetické. A teritorialita zůstane výzvou pro nové volební období.

Z řady zásadních úprav zmiňme lidovecké „milostivé léto“, které je nabídkou řešení všem, kteří jsou dnes v exekuci s dluhem vůči státu či státním organizacím. Jde o jednorázovou nabídku odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení dlužné jistiny a nákladů exekutorovi do poloviny roku 2022. S ohledem na více než čtyři miliony exekucí a bezmála 750 tisíc lidí v exekuci je toto skutečně reálná šance, jak se s částí nahromaděných exekucí vypořádat. A současně nepopírá princip, že dluhy se mají platit. Stejně tak dojde k zastavení bezvýsledných exekucí do 1 500 Kč s částečnou úhradou věřiteli prostřednictvím slevy na dani. Pozitivním krokem je humanizace mobiliárních exekucí, kde chráníme zvlášť zranitelné osoby (mladiství, invalidé či senioři s nízkým důchodem) nebo zamezujeme současnému vedení více mobiliárních exekucí. Pokud ale někdo vlastní luxusní majetek, nebude se naopak moci jeho zpeněžení a uspokojení práv věřitelů bránit.

Katolický týdeník vyšel 20. července. Více zde. 
 

kategorie Z médií