KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Prokazování nároku na pětitisícový příspěvek řešíme, úřady práce ale jeho výdej nezatíží, slibuje Ju
Zpět

Prokazování nároku na pětitisícový příspěvek řešíme, úřady práce ale jeho výdej nezatíží, slibuje Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 4. 5. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Pomáhá vláda dostatečně lidem, kteří se dostávají kvůli rostoucím cenám do finančních problémů? Kdo a jak bude kontrolovat, jestli mají domácnosti příjem do milionu korun, aby dostali pětitisícový příspěvek na dítě? Zkrátí vláda rodičovskou dovolenou? A co všechno bude obnášet důchodová reforma, kterou slibuje vládní koalice? Moderuje Tomáš Pancíř.

Říkáte, že stále řešíte, jak to budete dělat. Jste si jist, že celá ta administrativa spojená s tím vyplácením, s tím žádáním a s kontrolou, že vlastně nebude stát víc, než kolik ušetříte?
To určitě nebude stát víc, protože z těch dat, které už tento okamžik máme, víme, že ten rozdíl, kdybychom to dali plošně na všechny děti do osmnácti let nebo pokud to zastropujeme tou částkou jeden milion hrubého, tak je to zhruba jedna miliarda korun, možná něco i přes miliardu, která v ten okamžik nebude distribuována.

A když započítáte čas všech rodičů, kteří budou vyplňovat někde nějaké formuláře, když započítáte to, že na to bude muset být nějaký systém, že to někdo bude muset vyhodnocovat, nemůže to dohromady dát tu miliardu?
Tak to určitě ne.

Úředníci úřadů práce si stěžují, že jsou i kvůli migraci přetížení. Můžete jim teď slíbit, že tato agenda pro ně nebude znamenat další práci navíc?
Mohu to slíbit.

To znamená, že to bude dělat někdo jiný?
Hledáme varianty, buď aby to dělala jiná instituce, nebo případně aby se to dělalo v režimu plně digitální administrace tak, že na to potom ti úředníci nemusí sahat, nemusí do toho vstupovat, nemusí přepisovat žádná data z papírových žádostí do nějakého IT systému.

Více zde. 

kategorie Z médií