KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pro kandidátku do čela MŽP Hubáčkovou jsou priority dořešení Turówa a Bečvy
Zpět

Pro kandidátku do čela MŽP Hubáčkovou jsou priority dořešení Turówa a Bečvy

Přidáno 19. 11. 2021
Ilustrační foto
ekolist.cz

Dořešení česko-polské dohody o hnědouhelném dole Turów je jednou z priorit kandidátky na ministryni životního prostředí, senátorky Anny Hubáčkové (KDU-ČSL). Jednání představitelů obou zemí se zúčastní zřejmě až po svém jmenování do funkce. Po nástupu do čela ministerstva se chce zaměřit také na dořešení loňské ekologické havárie na řece Bečvě a větší podporu alternativních zdrojů energie.

Česko a Polsko začaly v červnu jednat o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów u hranice obou zemí, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod. Počátkem října byla jednání přerušena kvůli odlišnému názoru obou stran na dobu trvání dohody. "Zatím nijak neparticipuji a ani žádná jednání v tuto chvíli nevedu, protože zatím se ještě necítím být ministryní," uvedla Hubáčková.

Zástupci ministerstva v úterý na twitteru oznámili, že Česko dostalo další polský návrh dohody, pro českou stranu je však nepřijatelný. Podle nich je také třeba projednat návrh se zástupci budoucí vlády. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK řekl, že současný polský návrh je mimo parametry nastavené od počátku vyjednávání a pro region je taková změna nepředstavitelná.

Hubáčková se chce jako ministryně zaměřit také na zajištění ústavní ochrany vody. "A samozřejmě Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu) a dořešení Bečvy. To jsou takové základní čtyři body. Myslím si, že na začátek úplně dost," poznamenala. Ohledně Zelené dohody upřesnila, že by se zaměřila na další podporu obnovitelných zdrojů energie a na to, jak ji v budoucnu promítnout do některých dotačních programů.

Více zde. 

kategorie Z médií