KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pro EU působíme komicky, názor Zemana téměř nikoho nezajímá, tvrdí europoslanec
Zpět

Pro EU působíme komicky, názor Zemana téměř nikoho nezajímá, tvrdí europoslanec

Přidáno 16. 3. 2021
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Pro Evropskou unii působíme komicky a jako švejkovský stát. Názor prezidenta Miloše Zemana téměř nikoho nezajímá, nad cestami premiéra Andreje Babiše (ANO) se usmívá. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a místopředseda KDÚ-ČSL Tomáš Zdechovský.

Společnost AstraZeneca znovu oznámila omezení dodávek vakcín do EU. „Předpokládám, že dneska nebo zítra se předsedkyně Komise znovu k tomu vyjádří. Myslím si, že je potřeba opravdu tvrdě chtít po AstraZeneca, aby dodržovala plán, nebo v jiném případě je potřeba, abychom porušili dohodu a objednali vakcíny AstraZeneca v licenci, které se vyrábí v Indii. Indie je připravena do České republiky, popřípadě do Evropské unie, okamžitě začít dodávat vakcíny AstraZeneca,“ vysvětlil Zdechovský.

Europoslanec uvedl, že pokud některá firma není schopna své závazky plnit, mělo by se jít jinou cestou. „Třeba Pfizer navýšil své kapacity a jenom v březnu dodá 4 miliony vakcín navíc. Tak pojďme oslovit firmy, které své závazky dodržují a pojďme jednat s nimi,“ uvedl. „Myslím si, že EU by měla opravdu začít striktně jednat a neměla by se žádnou farmaceutickou firmou nechat vydírat. Neměli bychom být hračka některých farmaceutických firem,“ dodal.

Česko nemá očkovací strategii

Omezení dodávek od AstraZeneca jen pro Česko ve výsledku znamená, že přijde zhruba o 40 procent dodávek. Podle Zdechovského k dalšímu zpomalení očkování nepovede, protože na konci března bychom měli dostat téměř 100 tisíc dodávek vakcín. Spíš má strach, abychom byli schopni lidi naočkovat.

„Česká republika doteď nemá očkovací strategii. Izrael měl očkovací strategii už v září 2020, v červenci začal celou strategii připravovat a v prosinci ji úplně spustil. Dodnes jsem žádnou očkovací strategii v České republice neviděl. Je v tom chaos,“ řekl Zdechovský s tím, že registrace je z jeho pohledu naprosto „hloupá“ a u občanů nad 80 let se ukázala jako naprosto neefektivní.

Více zde.
 

kategorie Z médií