KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Příspěvek pět tisíc korun by uprchlíci z Ukrajiny mohli dostat už za deset dní, doufá ministr Jurečk
Zpět

Příspěvek pět tisíc korun by uprchlíci z Ukrajiny mohli dostat už za deset dní, doufá ministr Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 14. 3. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Do Česka by mohlo zamířit až 400 tisíc ukrajinských uprchlíků. Vláda proto odsouhlasila trojici zákonů, které jim mají umožnit přístup na pracovní trh, ke vzdělání nebo ke zdravotní péči a sociálnímu zabezpečení. Lidé, kteří utíkají před válkou, by mohli dostat 5000 korun měsíčně na pokrytí základních potřeb. „Pokud návrh projde, tak od pondělí 21. března bychom mohli jet v tomto režimu a podporu začít realizovat,“ říká ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jednal jsem o tom jak s ministrem financí, tak s panem guvernérem z České národní banky. Mluvili jsme o tom, jestli lze na českém bankovním trhu najít řešení, které by stanovovalo nějakou hodnotu kurzu, jak bychom do toho mohli vstoupit, abychom mohli pomoci směně,“ říká Jurečka. „Ale nejsou k tomu nástroje. Není prakticky možné tento krok legislativně udělat. Vláda tu pomoc udělat nemůže. Lidé musí počkat, až se kurz hřivny stabilizuje a směnárny budou schopny začít s lidmi směňovat,“ dodal minsitr. 

Vláda dle ministra Jurečky počítá s budováním provizorních humanitárních ubytoven. „Pokud bude konflikt dál eskalovat, je pravděpodobné, že lidé budou stále přicházet a budeme se o ně muset postarat. Počítáme s tím, že budeme muset budovat humanitární provizorní ubytování, aby ti lidé byli v bezpečí, v teple, aby o ně v základních lidských potřebách bylo postaráno. Ale už nebudeme schopni je ubytovávat v penzionech, v hotelích,“ upozorňuje Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií