KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Příběh Bečvy odkryl slabiny systému, říká senátorka Seitlová
Zpět

Příběh Bečvy odkryl slabiny systému, říká senátorka Seitlová

Přidáno 10. 12. 2020
Ilustrační foto
Přerovský deník

Hromadný úhyn ryb v řece Bečvě, které otrávil kyanid, neotřásl jen vírou lidí ve spravedlnost a potrestání viníků. Ukázal slabiny systému, které dost možná povedou k tomu, že pachatel nakonec vyvázne bez trestu. Likvidace následků ekologické havárie běžela tak trochu samospádem - a nebýt rybářů a dobrovolníků, neměl by kdo uhynulé tuny ryb odvážet do kafilérií. I kvůli změně postupu při řešení havárií sestavuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) expertní tým.

Tým odborníků se má poprvé sejít ještě v prosinci. Má suplovat vyšetřovací komisi, nebo bude jeho cílem změna legislativy?
Sestavila jsem expertní tým z lidí, o kterých si myslím, že jsou to specialisté ve svém oboru. Příběh Bečvy a ekologické havárie, ke které došlo 20. září, odkryl řadu slabin v systému, jak řešit havárie na řekách. Když jsem se do toho pustila, problémy se rozkošatily a najednou je jich velmi mnoho. Expertní komise má za cíl na základě poznatků z této havárie a nejasností, které jsou v šetření případu, napravit legislativu, ale i metodiku - případně zajistit lepší součinnost úřadů a institucí státu pro takové případy.

Co by se konkrétně mělo změnit? Je stávající legislativa děravá?
Petra Poláková-Uvírová Spíše je to tak, že na spoustu věcí nepamatuje. Nechala jsem si udělat právní analýzu, na které budeme dále pracovat, abychom pojmenovali ty největší problémy. Stávající zákon o vodách například říká, že se v případě havárií na tocích postupuje „přiměřeně“ jako při povodních. Přitom ze zkušenosti víme, že povodně mají zcela jiný charakter - zasedají komise, počítá se se stupni povodňové aktivity, víme, kde jsou záplavové zóny a podobně. To je o něčem úplně jiném, než je ekologická havárie na řece nebo kontaminace povrchového toku chemikálií. Při kontaminaci toku nemohou povodňové komise vůbec fungovat, protože s tím nemají žádnou zkušenost - a hlavně na to nejsou připraveny. Samotný zákon, když říká, že se postupuje přiměřeně jako při povodních, nevystihuje pravý stav věcí. Je to velmi vágní a nedostatečné.
 

Článek je v placené sekci, celý si ho můžete přečíst zde.

kategorie Z médií