KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Předvolební rozhovory: Kde škrtat v RVP? Otázkou je povinná výuka cizího jazyka, myslí si Marek Výbo
Zpět

Předvolební rozhovory: Kde škrtat v RVP? Otázkou je povinná výuka cizího jazyka, myslí si Marek Výborný z KDU-ČSL

Přidáno 6. 9. 2021
Ilustrační foto
eduin.cz

Přinášíme sérii rozhovorů se školskými experty politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů v podzimních volbách reálnou šanci dostat se do poslanecké sněmovny. Jaký mají názor na problémy současného českého školství a co považují za své priority pro příští volební období? Rozhovor s Markem Výborným vedla Radka Hrdinová. Analýzu volebního programu koalice SPOLU s ohledem na témata vzdělávací politiky si můžete stáhnout ZDE.

Pokud spadne pod stůl novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou nyní blokuje ve sněmovně vládní koalice, chce se k ní Marek Výborný vrátit v následujícím volebním období. “Není to jen o garanci platů učitelů, je to také o využívání odborníků z praxe. Nemyslím si, že by to byla degradace učitelského povolání,” říká současný poslanec za KDU-ČSL, který v podzimních volbách kandiduje do sněmovny za koalici SPOLU. 

Co považujete za nejsilnější a co naopak za nejslabší stránku českého školství?
České školství disponuje množstvím velmi kvalitních, motivovaných učitelů, kteří svoji profesi berou víc než jako zaměstnání. Ze zkušenosti bývalého učitele a ředitele gymnázia vím, že to není v Čechách úplně vzácný druh. Na druhou stranu nesmíme usnout na vavřínech, nebo ve 20. století. Klíčovým aktérem ve vzdělávání je učitel a také ředitel školy, a tady možná žijeme trochu z podstaty. Přilákat k tomuto povolání mladé, nadšené a motivované učitele, kteří by pak dokázali nadchnout pro vzdělávání děti, to je věcí jejich přípravy. Tady je skutečně velmi slabé místo, a to jsou pedagogické fakulty, obecně fakulty vzdělávající učitele. Statistiky jsou bohužel neúprosné, pokud vím, tak z jedné vyplynulo, že děti v České republice škola nebaví. Chápu, že to nemusí být vždycky o tom, ale motivovaný žák nespadne z měsíce, musí mít motivovaného učitele.

Takže nejsilnější a zároveň nejslabší stránkou českého vzdělávacího systému je učitel?
Učitel je klíčový pro kvalitu vzdělávání, v jeho přípravě podle mého názoru kulháme. Ve školství pořád působí řada skvělých učitelů a jde o to, aby dokázali své zkušenosti předávat nastupující generaci – abychom nemluvili jen obecně, měli jsme na stole v poslanecké sněmovně novelu zákona o pedagogických pracovnících, která definovala pozici uvádějícího učitele včetně podpory pro něj. Bohužel se zdá, že z čistě politických důvodů vinou vládní koalice ANO a ČSSD ten zákon nejspíš spadne pod stůl. Je to škoda nejen proto, že měl nastavit pevně plat učitele. I z médií někdy trochu podvědomě vyplývá, že když nasypeme do školství peníze, automaticky přidáme na kvalitě. Tak to bohužel není, ale je důležité, aby učitelé skutečně měli spravedlivou odměnu. 

Více zde. 

kategorie Z médií